28 marzec 2009
Sojusz Północno-Atlantycki powinien w większym stopniu współpracować z organizacjami międzynarodowymi jak UE i ONZ. Wzmocniona musi zostać również kooperacja z instytucjami pozarządowymi. To oficjalne stanowisko Niemiec przed zbliżającym się szczytem NATO.
„Nowa sytuacja i pojawiające się wyzwania zmuszają państwa członkowskie do stworzenia nowej strategii Sojuszu” mówiła podczas czwartkowego (26.03) wystąpienia w Bundestagu Merkel. Jak pokazuje przykład Afganistanu dzisiejsze konflikty będą możliwe do rozwiązania tylko w przypadku ścisłej współpracy wielu aktorów, zarówno z agencji rządowych jak i organizacji pozarządowych. Podstawą działania Sojuszu powinno być połączenie zdolności militarnych z różnymi partnerami tak by stworzyć „sieć bezpieczeństwa”.
Przyszłą rolę NATO kanclerz widzi również w działaniach prewencyjnych, tak by „nie doszło do sytuacji, w której pomocne okażą się tylko środki militarne”. Jednocześnie NATO nie może stać się organizacją globalną. Podstawą Sojuszu musi pozostać kolektywna współpraca transatlantyckich partnerów.
Angela Merkel chce współpracować z Rosją i przyjąć do NATO Macedonię fot. (cc) World Economic Forum, flickr
Bardzo ważnym zadaniem dla Paktu Północnoatlantyckiego jest prowadzenie dialogu i współpracy z Rosją. Wznowienie obrad Rady NATO-Rosja powinno ułatwić negocjację w kwestii rozbrojenia i kontroli zbrojeń.
Merkel podkreśliła również, że istotnym elementem dalszej działalności Sojuszu jest przyjmowanie nowych członków. Niemcy liczą na możliwie szybkie przyjęcie Macedonii oraz widzą możliwość przystąpienia do Paktu Ukrainy i Gruzji.
Aktualnie największym wyzwaniem dla NATO będącym jednocześnie testem dla organizacji, są działania w Afganistanie. RFN odrzucaja jednak możliwość wysłania w rejon działań dodatkowych żołnierzy Bundeswehry. Obecnie stacjonuje tam 3200 Niemców. Merkel wskazała również na nowe zagrożenia, które oprócz terroryzmu upatruje w globalnych problemach środowiska, zapewnieniu dostaw energii oraz dostępności do ograniczonych zasobów. „Tych problemów nie uda się rozwiązać w pojedynkę, ani USA ani Europie” podsumowała kanclerz.
NATO spotka się z okazji swojego sześćdziesięciolecia istnienia 3 i 4 kwietnia w Baden-Baden, Kehl oraz Strasburgu. Podczas szczytu do Sojuszu przystąpią Chorwacja i Albania, a Francja ponownie wejdzie w struktury wojskowe Paktu.
Na podstawie: Frankfurter Allgemeine Zeitung, zeit.de, spiegel.de