Oslo: puste krzesło podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla
- IAR
Dyplom i medal przynależne Pokojowej Nagrodzie Nobla, zostały umieszczone podczas ceremonii w Oslo, na symbolicznym - pustym krześle, na którym nie mógł zasiąść tegoroczny laureat chiński dysydent Liu Xiaobo. Goście uroczystości powitali słowa przewodniczącego Norweskiego Komitetu Noblowskiego o przyznaniu nagrody Xiaobo, owacją na stojąco.
W Oslo odbyła się ceremonia uhonorowania tegorocznego laureata. Puste krzesło symbolizowało nieobecnośc Liu Xiaobo, który odsiaduje karę 11 lat więzienia w Chinach.
Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thornbjoern Jagland wyraził żal, że Xiaobo nie może brać udziału w uroczystości. Powiedział, że nagrody nie mogła też odebrać żona Xiaobo ani nikt z jego bliskich , ponieważ uniemożliwiono im przyjadz do Oslo. Przypomniał, że w przeszłości były już sytuacje , w których laureaci nie mogli odebrać nagrody. Czasami czynili to za nich reprezentanci. Wymieniając niektóre z takich przypadków, przywołał także rok 1983, gdy nagrody nie mógł odebrać Lech Wałęsa. Przewodniczący norweskiego Komitetu Noblowskiego zażądał natychmiastowego uwolnienia tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. "Liu skorzystał tylko ze swych praw człowieka i stał się symbolem walki o te prawa w całych Chinach" - podkreślił Jagland. Thorbjoern Jagland poinformował, że laureat zadedykował wyróżnienie tym, którzy stracili życie w czasie masakry na placu Tian'anmen w czerwcu 1989 roku, w której on także uczestniczył i za udział w której spędził dwa lata w więzieniu.
Kilkuset gości było uczestnikami nietypowej uroczystości. Po raz piąty w 109 -letniej historii nagrody krzesło laureata pozostało puste. W uroczystości wzięła udział także norweska para królewska. W ceremonii wręczania Pokojowej Nagrody Nobla najważniejszym momentem oprócz samego przekazania dyplomu i medalu, jest wykład laureata. Dzisiaj zamiast wykładu, głos zabrała znana norweska aktorka Liv Ullman. Przeczytała ona jeden z najciekawszych tekstów publicystycznych Liu Xiaobo, napisany na długo przed otrzymaniem nagrody Nobla. Pod presją władz w Pekinie , kilkanaście krajów zbojkotowało uroczystość, m.in. Rosja, Afganistan, Irak i Iran.