Polska/Świat: Nowy raport Transparency International
W przeprowadzonych przez niezależne ośrodki badawcze wynikach badań oceny skali korupcji liderami walki z tym zjawiskiem pozostają tradycyjnie - obok Finlandii - Nowa Zelandia (9,6) oraz Dania i Islandia (po 9,5 punktu). W pierwszej dziesiątce klasyfikacji znalazły się jeszcze cztery kraje europejskie: Szwecja, Szwajcaria, Norwegia i Holandia.
Jak wyjaśniła szefowa polskiego biura Transparency International, Julia Pitera, korupcji nie da się mierzyć, więc raport TI określa jedynie, jak zjawisko korupcji postrzegane jest przez obywateli danego państwa (pokazuje, jak na temat korupcji zapatrują się mieszkańcy tego kraju). Tak więc wysokie miejsce w powyższym rankingu może z jednej strony oznaczać, że korupcja w danym kraju jest bardzo duża, z drugiej strony jednak - równie dobrze może to oznaczać, że w danym społeczeństwie istnieją wolne media oraz świadomi i odważni obywatele, mający odwagę mówić o korupcji.
Pełna zawartość rankingu Transparency International: Transparency International Corruption Perceptions Index 2004 [Transparency International - the coalition against corruption, London, 20 October 2004].
Założona w 1993 r. Transparency International jest jedyną niezależną i międzynarodową organizacją pozarządową (NGO), zajmującą się wyłącznie walką z korupcją. TI ma obecnie 90 sekcji narodowych, a siedzibą jej międzynarodowego sekretariatu jest Berlin.
/weltalmanach.de, WP, in./