Prezydent Chorwacji wzywa Europę Środkową do ściślejszej współpracy
Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wezwała kraje Europy Środkowej, będące członkami Unii Europejskiej i NATO, do podjęcia ściślejszej współpracy regionalnej. Głowa państwa chorwackiego przebywała w tym tygodniu z trzydniową wizytą na Węgrzech.
Grabar-Kitarović (na zdj.) przybyła do Budapesztu we wtorek (06.10), aby odbyć trzydniową wizytę związaną z ostatnim kryzysem w stosunkach między Chorwacją i Węgrami, spowodowanym kryzysem imigracyjnym. Podczas swojego wystąpienia na Uniwersytecie Corvina, wezwała do wzmocnienia środkowoeuropejskiego skrzydła UE i NATO, podając przykład relacji chorwacko-węgierskich za modelowy przykład współpracy w oparciu o dobrosąsiedzkie stosunki, a także wspólną tradycję i historię. Chorwacka prezydent skrytykowała jednocześnie politykę zagraniczną rządu Zorana Milanovicia, który nie poradził sobie zarówno z wyzwaniami, ale i możliwościami jakie daje przynależność do UE. Grabar-Kitarović zauważyła, że kraje Europy Środkowej mają PKB wynoszące 45 proc. średniej unijnej, dlatego muszą one współpracować, bowiem mają przed sobą długą drogę w kwestii rozwoju gospodarczego. Chorwacka prezydent uważa też za niezwykle ważną kwestię bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju infrastruktury, w tym podłączenia terminalu LNG budowanego w Polsce.
Wcześniej prezydent Chorwacji spotkała się ze swoim węgierskim odpowiednikiem Jánosem Áderem. W jego trakcie podkreśliła, że kwestia kryzysu imigracyjnego nie powinna wpłynąć na dobre relacje pomiędzy oboma państwami. Rozwiązanie obecnych problemów Europy jest natomiast zależne od zwalczenia Państwa Islamskiego, a także unijnej polityki rozwoju. Powinna ona bowiem zostać nakierowana na wzmocnienie rozwoju gospodarczego w państwach Bliskiego Wschodu, aby ich obywatele nie musieli emigrować. Celów tych nie da się jednak osiągnąć bez współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Turcją.
Węgierski prezydent powiedział natomiast, że krótkoterminowe rozwiązania dotyczące kryzysu powinny obejmować kwestie takie jak ochrona unijnych granic ora kontrola wszystkich osób przybywających na teren UE. Według Ádera, konieczne jest wzmocnienie ochrony granicy grecko-tureckiej, tworzenie obozów dla uchodźców w bezpiecznych krajach, zwiększenie unijnych wydatków na ośrodki dla uchodźców, wzmocnienie międzynarodowej współpracy policyjnej, a także większa kooperacja służb wywiadowczych w celu przeciwdziałąnia terroryzmowi.
Na podstawie: hungarytoday.hu, politics.hu.