Rada Europy o wolności prasy
- IAR
Wolność prasy wynika z podstawowego prawa do wolności, uznanego w artykule 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - przypomina Rada Europy z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy.
Sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do spraw wolności mediów Andrew McIntosh w specjalnie wydanym komunikacie przypomniał, że dziennikarze i media odgrywają rolę niezbędną dla demokracji. Dlatego - jak podkreślił - szczególnie niepokojącym sygnałem jest, że co najmniej 20 dziennikarzy zostało zabitych w Europie w ostatnich trzech latach. Usiłowali oni nagłośnić korupcję, przestępczość zorganizowaną i łamanie praw człowieka. McIntosh podkreślił, że Europa musi uczynić znacznie więcej, aby zapewnić przestrzeganie wolności wypowiedzi i informacji w mediach. Wymaga to nowego podejścia i woli politycznej na poziomie europejskim i krajowym.
W latach 2008-2009 UNESCO potępiło morderstwa 125 dziennikarzy. Co najmniej 80 procent tych przypadków było wynikiem świadomie zaplanowanej zbrodni w odwecie za opublikowanie niewygodnych informacji. Dane z bieżącego roku wskazują na nasilanie się aktów agresji wobec dziennikarzy oraz coraz większą bezkarność sprawców, co w niektórych regionach świata czyni profesję dziennikarską zawodem wysokiego ryzyka.