Słowacja-Ukraina/ Premierzy rozmawiali o Schengen i energetyce
Wejście Słowacji do strefy Schengen oraz problemy środkowoeuropejskiej polityki energetycznej były głównymi tematami wtorkowych (28.08) rozmów premierów Roberta Fico i Wiktora Janukowycza na przejściu granicznym Vyšné Nemecké.
Robert Fico zapewnił swojego ukraińskiego partnera, że przystąpienie Słowacji do strefy Schengen z początkiem przyszłego roku nie będzie oznaczało komplikacji dla codziennego życia obywateli obydwu sąsiednich państw. Ruch graniczny nie zostanie zahamowany, a dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej zostanie rozbudowane przejście drogowe ze słowackiego Vyšného Nemeckého do ukraińskiego Użhorodu. Zmiany podyktowane koniecznością wypełnienia wymogów Schengen doprowadzą również do otwarcia nowych przejść na liczącej około 90 km granicy słowacko – ukraińskiej. Szef słowackiego rządu zapowiedział także, że w koordynacji z Polską i Węgrami (które razem ze Słowacją i sześcioma krajami „nowej” Unii wejdą do strefy Schengen 1 stycznia 2008 roku) doprowadzi do złagodzenia reżimu wizowego dla Ukraińców odwiedzających kraje za ich zachodnią granicą.
Odnosząc się do projektu Fico, Wiktor Janukowycz wyraził nadzieję podpisania nowego porozumienia w sprawie wiz już we wrześniu tego roku. Ukraiński premier przypomniał, że jego kraj przedstawił plan ułatwień wizowych w grudniu 2006 roku i propozycję taką ponowił wiosną bieżącego roku. Kijów czeka teraz w tej kwestii na ruch ze strony Bratysławy.
Dyskutując o zagadnieniach energetycznych, szefowie rządów zwrócili uwagę na konieczność umożliwienia Słowacji odbioru dużej ilości energii elektrycznej z obszaru Ukrainy. Słowacki lider poinformował, że poczynając od 2009 roku, przez co najmniej następną dekadę, Słowacy będą musieli importować od 2 do 4 milionów kilowatów energii. W chwili obecnej, zarówno Ukraina jak i Słowacja nie mają odpowiedniej infrastruktury technicznej, umożliwiającej transport tak dużej ilości prądu. W związku z tym, Janukowycz zaproponował Fico udział w projektach budowy bloków energetycznych i urządzeń przesyłowych oraz ich późniejszą współwłasność. Umożliwiłoby to pokrycie słowackiego zapotrzebowania, a także ułatwiło tranzyt ukraińskiej energii do krajów trzecich. Ministrowie z obydwu krajów odpowiedzialni za politykę energetyczną mają opracować plany takiej współpracy. Politycy zapowiedzieli, że w krótkim czasie nastąpi także podpisanie konkretnych umów.
Na podsatwie: webnoviny.sk, sita.sk, kmu.gov.ua