Szwajcaria/ Wskaźnik Zrównoważonego Rozwoju 2005
Przy okazji Światowego Forum Gospodarczego (WEF) w szwajcarskim Davos światło dzienne ujrzał najnowszy naukowy raport-ranking traktujący na temat Wskaźnika Zrównoważonego Rozwoju 2005 (Environmental Sustainability Index, ESI). Polska zajęła w nim zaledwie 102 pozycję na 146 klasyfikowanych państw (w 2002 r. była to pozycja 87, a w 2001 - 58). W PSZ.PL przedstawiamy podstawowe dane i ideę tego raportu, odsyłając bezpośrednio do źródła.
Według autorów opracowania o ekologicznej i długookresowo zorientowanej świadomości społecznej (m.in. naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Yale), do czołówki społeczeństw w omawianym aspekcie zagadnień należą takie kraje, jak: Finlandia, Norwegia, Urugwaj, Szwecja, Islandia, Kanada i Szwajcaria (miejsca 1-7). Chociaż zamykająca siódemka to Sudan, Haiti, Uzbekistan, Irak, Turkmenistan, Tajwan i Korea Północna, naukowcy są zdania, że „czarnymi owcami” są zwłaszcza te kraje, które już dzisiaj stać jest na większą troskę o ochronę środowiska naturalnego - chodzi tu zwłaszcza o Tajwan (145) i Kuwejt (138).
"Environmental Sustainability Index" (ESI) jest pomyślany jako podwalina dla dyskusji o zrównoważonym rozwoju. W klasyfikowanych państwach bada się w celu jego powstania m.in. takie aspekty, jak zanieczyszczenie środowiska, gęstość zaludnienia, stosunek społeczeństw do gospodarowania surowcami, a także jego otwartość na wymagania natury.
---
Zob. tekst raportu: 2005 Environmental Sustainability Index.
---
Na temat jednej z poprzednich edycji raportu-rankingu Wskaźnika Zrównoważonego Rozwoju czyt. także w języku polskim: Zbigniew Hałat, Zdrowie człowieka i środowiska w ocenie epidemiologa (skrót artykułu zamieszczony w publikacji: "Głos organizacji pozarządowych w sprawie strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej", Instytut na rzecz Ekorozwoju, Warszawa 2002).
/20min.ch, halat.pl, in./