UE/ Armenia wzmacnia relacje ze Wspólnotą
W Erewaniu dobiegła dzisiaj (06.02) końca trzydniowa wizyta unijnej troiki w państwach południowego Kaukazu. W Armenii zwrócono uwagę na znaczenie przyszłych wyborów prezydenckich przy umacnianiu relacji z UE.
- Zbliżające się wybory [prezydenckie – przyp. red] mogą przybliżyć Armenię do demokratycznych standardów Europy. Wzywam Armenię do współpracy z Unią Europejską – powiedziała komisarz ds. stosunków zewnętrznych, Benita Ferrero-Waldner. Zdaniem troiki zaplanowane na 19 lutego wybory prezydenckie w Armenii mają być sprawdzianem demokracji i przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Przeprowadzenie uczciwych, nieskorumpowanych wyborów w Armenii jest jednym z warunków dopuszczenia do programu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Przedstawiciele Unii docenili pracę rządu na rzecz wzmacniania regulacji prawnych, walki z korupcją i wprowadzania szeregu ułatwień dla środowiska biznesowego. Wyrazili również swoje zadowolenie z przeprowadzonych w maju ubiegłego roku wyborów parlamentarnych, zarazem zaapelowali jednak do strony armeńskiej o zaprzestanie aktów przemocy skierowanych w kierunku opozycyjnych dziennikarzy.
Prezydent Robert Koczarian podkreślał jak wielką wagę dla jego kraju ma propozycja uczestniczenia w programie Europejskiej Polityki Członkowstwa. – Jesteśmy zainteresowani przeprowadzeniem bardzo dobrych wyborów, zgodnie z międzynarodowymi standardami – zapewniał.
Troika wyraziła swoją nadzieję na to, że nadchodzące w Armenii i w Azerbejdżanie wybory prezydenckie wpłyną na poprawę wzajemnych relacji i zażegnanie przygranicznego konfliktu. Zdaniem stojącego na czele delegacji ministra spraw zagranicznych Słowenii - Dimitrija Rupela, możliwe jest pokojowe rozwiązanie konfliktu, jednakże do jego wypracowania którego konieczna jest dobra wola stron.
- Unia Europejska sprzeciwia się rozwiązywaniu jakiegokolwiek konfliktu drogą militarną, włączając w to konflikt w Górskim Karabachu. Staramy się stosować zasady demokracji przy osiąganiu porozumienia w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu i wzmagać wzajemne zaufanie między zwaśnionymi stronami – powiedział w Erewaniu Rupel.
Podczas spotkania poruszono również temat relacji Armenii i Turcji. Dimitrij Rupel wyraził zaniepokojenie Unii faktem zamknięcia granic oraz zapowiedział pomoc Wspólnoty przy ocieplaniu stosunków dyplomatycznych między Stambułem i Erewaniem.
Dzisiejsze spotkanie unijnych dyplomatów i władz Armenii poprzedziło dokonanie we wtorek (05.02) otwarcia w Erewaniu biura Komisji Europejskiej. Na jego czele stanąć ma ambasador Raul de Luzenberger. Minister spraw zagranicznych Armenii, Vartan Oskanian pogratulował obu stronom owego wydarzenia. – Kilka lat temu, gdy otwieraliśmy naszą placówkę w Brukseli, powiedziałem, że nastąpi dzień, w którym relację z Unią Europejską osiągną pożądany przez nas poziom. Jestem pewien, że taki dzień nastąpi. Tak samo, jak nasze pokolenie będzie pamiętało dzień, w którym daliśmy podstawy dla nowych relacji z UE – powiedział.
Na podstawie: armenialiberty.org, eu2008.si, panorama.am, panarmenian.net, en.apa.az, news.trend.az, today.az