UE/ Polska wstąpiła do Strefy Schengen
Dokładnie o północy, z czwartku na piątek (21.12), zaprzestano kontroli na granicach Polski z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Ponad trzy lata po akcesji, Polska, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry przystąpiły do Strefy Schengen.
- Obszar 24 państw bez granic wewnętrznych jest unikalnym i historycznym osiągnięciem. Czuję się zaszczycony, że mogłem wziąć udział w tym przedsięwzięciu. - powiedział Franco Frattini, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.
Zniesienie kontroli dotyczy granic morskich i lądowych. Kontrole na lotniskach zostaną utrzymane do 30 marca 2008 roku. Wszystkie rodzaje kontroli granicznych mogą zostać czasowo przywrócone w wyjątkowej sytuacji, gdy wymagać tego będą względy bezpieczeństwa oraz w przypadku masowego przekraczania granicy związanego np. z organizowanymi w danym kraju wydarzeniami sportowymi.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, premier Czech Mirek Topolanek, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Polski Donald Tusk oraz szef rządu sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w UE Portugalii, Jose Socrates spotkali się u zbiegu granic Czech, Niemiec i Polski.
Angela Merkel odniosła się do własnych doświadczeń, mówiąc, że teraz dzieci mogą doświadczać "normalnej Europy", w której granice między państwami nie stanowią bariery nie do pokonania, uniemożliwiającej podróżowanie. - To osiągnięcie, o jakim nasi dziadkowie i pradziadkowie mogli jedynie marzyć. - stwierdziła kanclerz Niemiec. Merkel dorastała w NRD i do upadku Muru Berlińskiego nie miała możliwości odbycia podróży do RFN.
Na granicy austriacko – słowackiej spotkali się kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer i premier Słowacji Robert Fico.
-Od dziś możliwe jest, by pokonać 4000 kilometrów z Tallina w Estonii do Lizbony w Portugalii bez kontroli granicznej. - stwierdził premier Słowacji.
Kanclerz Gusenbauer odniósł się do obaw Austriaków dotyczących przewidywanego wzrostu przestępczości po rozszerzeniu strefy, uznając je za bezpodstawne.
Komisja Europejska podkreśla, że względy bezpieczeństwa były na pierwszym planie i na system zabezpieczeń na nowej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wydano miliard euro.
Do kwestii poszerzenia Strefy Schengen odniósł się również przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans – Gert Pottering, podczas szczytu UE w Brukseli w zeszłym tygodniu:
- To znak, że dawne podziały Europy, fizyczne granice i granice w ludzkich umysłach zostały przezwyciężone.
Praktyczne korzyści dla obywateli państw znajdujących się w Strefie Schengen, to możność podróżowania bez poddawania się kontroli granicznej. Takie same korzyści czekają na wszystkich, którzy pomyślnie przejdą kontrolę graniczną na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Warunkiem jest posiadanie wizy Schengen, której koszt wynosi 60 euro. Ukraina, Mołdowa, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia oraz Albania zawarły porozumienie o ułatwieniach wizowych z UE, które umożliwia nabycie wizy za 35 euro, a w niektórych przypadkach bezpłatnie. Porozumienie wchodzi w życie 1 stycznia 2008 roku. W czerwcu 2008 roku stroną porozumienia stanie się także Rosja.
Symboliczna jest data poszerzenia Strefy Schengen: otwarcie granic tuż przed świętami to swoisty prezent dla tych, którzy powracają do domów rodzinnych z pracy w innych państwach Unii. Poszerzenie strefy odbywa się pod nieformalnym hasłem "Święta bez granic". Pierwotne plany zakładały późniejszy termin poszerzenia strefy.
Porozumienie z Schengen zawarte zostało w 1985 roku między Belgią, Francją, Holandią, Luksemburgiem i RFN. Od 21 grudnia 2007 roku w Strefie Schengen znajdują się 24 państwa: Norwegia i Islandia oraz wszystkie kraje UE z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Bułgarii i Rumunii. Wielka Brytania i Irlandia nie są zainteresowane partycypacją w Strefie Schengen. W przyszłym roku strefa zostanie rozciągnięta na Szwajcarię, w 2009 przewiduje się poszerzenie strefy o Cypr, a w 2011 o Bułgarię i Rumunię.
Komponentem Układu z Schengen jest Schengeński System Informacyjny (SIS). System służy zapewnieniu bezpieczeństwa państwom Strefy Schengen po zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych, a szczególnie wzmocnieniu ochrony granicy zewnętrznej. SIS umożliwia policji w jakimkolwiek kraju strefy sprawdzenie, czy dany podejrzany popełnił przestępstwo w innym państwie członkowskim.
***
O skuteczności systemu Schengen jako pierwszy miał okazję przekonać się w piątek dwudziestolatek przewożący z Holandii do Polski narkotyki o wartości szacowanej na 200 tysięcy zł. Przemyt udaremniono w Bogucinie pod Lublinem. Mężczyzna liczył, że dzięki zaprzestaniu kontroli na granicy polsko - niemieckiej uda mu się wprowadzić narkotyki na polski rynek.
Na podstawie: dw-world.de, ec.europa.eu, euobserver.com, iht.com, news.bbc.co.uk