UE-Słowenia/ Uregulowanie problemu Kosowa będzie priorytetem
Słowenia zapowiada, że wypracowanie jedności Unii Europejskiej w kwestii Kosowa będzie jednym z jej najważniejszych zadań w trakcie rozpoczynającej się 1 stycznia 2008 roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Sprawa przyszłego statusu Kosowa określana jest jako jeden z największych politycznych testów dla UE. Jeśli do 10 grudnia br. międzynarodowe rozmowy nie przyniosą porozumienia, Kosowo zapowiada ogłoszenie jednostronnej deklaracji niepodległości.
Wśród państw UE zdania co do przyszłego statusu Kosowa są podzielone. Część państw opowiada się za niepodległością Kosowa podczas, gdy pozostałe kraje dopatrują się w tym rozwiązaniu niebezpiecznego precedensu. Do państw drugiej grupy należą m.in. Grecja i Cypr, obawiające się o ewentualne wykorzystanie kazusu Kosowa przez Turków kontrolujących północną część Cypru. Opór niektórych państw wynika także z braku porozumienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie niepodległościowych aspiracji Kosowa. To zaś jest konsekwencją sympatyzowania władającej prawem weta Rosji z Serbią, która jest przeciwna pełnej niepodległości Kosowa.
Rząd w Lublanie zapowiedział wypracowanie kompleksowego rozwiązania w sprawie wszystkich państw zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Kwestia ta ma stanowić główny przedmiot obrad unijnych głów państw i szefów rządów w trakcie czerwcowego szczytu Rady UE na zakończenie prezydencji Słowenii. Premier Słowenii, Janez Jansa porozumiewał się już w tej sprawie z Komisją Europejską i Portugalią, która stoi na czele UE w drugim półroczu 2007 roku.
Zdaniem dyplomatów, Janez Jansa liczy, że „wszystkie państwa zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego będą miały podpisane umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu”, zanim Słowenia zakończy przewodnictwo w UE. Premier jest zwolennikiem integracji Macedonii i Serbii z Unia Europejską.
Słowenia jako pierwszy kraj spośród dziesięciu, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 roku, obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Na podstawie: euobserver.com, ukom.gov.si, news.bbc.co.uk