UE/ Zakończył się szczyt UE- Indie
Ustalenia odnośnie umowy dotyczącej wolnego handlu oraz współpraca w walce z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi na świecie stanowiły główne tematy przeprowadzonego dzisiaj (30.11) w New Delhi ósmego w historii spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej i Indii.
Stronę indyjską reprezentowali: premier Manmohan Singh, minister spraw zagranicznych - Pranab Mukherjee, minister handlu - Kamal Nath oraz Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego - M. K. Narayanan. W skład unijnej delegacji wchodzili: premier sprawującej obecnie przewodnictwo w UE Portugalii – Jose Socrates, Przewodniczący Komisji Europejskiej - Jose Manuel Barroso, komisarz ds. handlu - Peter Mandelson oraz portugalski sekretarz stanu do spraw europejskich i współpracy - Joao Gomes Cravinho.
- Jesteśmy zaangażowani w negocjacje z UE, dotyczące szeroko pojmowanego porozumienia w dziedzinach handlu i inwestycji. Mam nadzieję, że zostanie ono zawarte przed kolejnym szczytem – powiedział podczas konferencji Manmohan Singh. Słowa te potwierdził Peter Mandelson twierdząc, że porozumienie może zostać podpisane w przeciągu 2008 r.
Zgodnie z obwieszczeniem wysłanym przez Przewodniczącego Barroso, Unia Europejska przeznaczy ok. 470 milionów euro na promowanie w Indiach ekonomicznego rozwoju. Suma ta oferowana jest na okres najbliższych pięciu lat.
Obie strony ustaliły ponadto wspólne stanowisko wobec przeciwdziałania efektowi cieplarnianemu. Podczas nadchodzącej konferencji dotyczącej zmian klimatycznych, która odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali w dniach 3-14 grudnia 2007 r., Indie i UE będą pracować na rzecz konkretnych rozstrzygnięć mających na celu zmniejszenie emisji gazów do powietrza.
- Aby osiągnąć zaplanowany cel, potrzebne jest globalne współdziałanie wszystkich stron, zgodnie z ich ogólnymi, aczkolwiek też zróżnicowanymi obowiązkami i możliwościami, na czele z krajami rozwiniętymi – ogłosili we wspólnym przemówieniu Singh i Socrates.
Podczas szczytu podpisane zostały ponadto porozumienia odnośnie współpracy w dziedzinie nauki i rozwoju technologicznego.
Na podstawie: dw-world.de, hindu.com, iht.com, news.bbc.co.uk, reuters.com