Zakończyło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu
W sobotę (20.06) zakończyło się 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu. Przez trzy dni ponad 7,5 tysiąca przedstawicieli świata biznesu, mediów i polityki ze 114 państw obradowało pod hasłem „Czas działać: wspólnymi siłami ku stabilności i rozwojowi”. Tematami przewodnimi dyskusji i obrad w ramach Forum były: kierunki rozwoju światowego handlu i inwestycji, nowe technologie w sektorze energetycznym oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Gazprom podpisał z europejskimi koncernami energetycznymi list intencyjny w sprawie rozbudowy gazociągu Nord Stream.
Wśród uczestników pojawiło się 970 przedstawicieli światowych firm. Poza reprezentantami gigantów energetycznych takich jak BP, Royal Dutch Shell oraz Total do Rosji przyjechali między innymi: szefowie duńskiego Carlsberg, włoskich firm Enel i Pirelli czy japońskiego Mitsui. Nie zabrakło amerykańskich korporacji, w tym Ernst&Young, Visa i Citigroup.
Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu jest najważniejszą imprezą ekonomiczną w Rosji. Nieoficjalnie nazywa się je „rosyjskim Davos”.
Gospodarcze sankcje nałożone na Rosję spowodowały, że z udziału w forum po raz drugi z rządu zrezygnowało wielu światowych przywódców. Jedynym przedstawicielem na szczeblu rządowym państwa Unii Europejskiej był premier Grecji Alexis Tsipras.
Władimir Putin spotkał się w piątek osobiście z greckim premierem. Rozmowy dotyczyły między innymi budowy gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream), który ma transportować rosyjski gaz do Europy Środkowej i Południowej przez terytorium Grecji.
Po spotkaniu zapowiedziano, że do listopada ma zostać opracowany plan bilateralnej współpracy gospodarczej pomiędzy Rosją i Grecją. Rosyjska strona zapewniła, że na Forum nie zapadły żadne decyzje o udzieleniu pomocy finansowej pogrążonej w kryzysie Grecji.
Tłumacząc swoją obecność na Forum Tsipras powiedział, że Europa jest w błędzie myśląc, że stanowi centrum światowej gospodarki. Rolę tą pełni Rosja i Azja - dodał premier Grecji.
Do Petersburga przyjechali byli szefowie rządów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch - Gerhard Schroeder, Tony Blair, Francois Fillon i Romano Prodi.
Tony Blair uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym reformom rządowym. Były premier Wielkiej Brytanii rekomendował utworzenie specjalnych komórek odpowiedzialnych za sprawne wcielenie w życie reform. Blair powoływał się na przykłady z implementacji reform szkolnictwa i szpitali za kadencji jego rządu. Brytyjski polityk nie skomentował polityki Rosji wobec Ukrainy.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Forum było wystąpienie Władimira Putina dotyczące stanu rosyjskiej gospodarki. Prezydent zapewnił zebranych o stabilizacji sytuacji ekonomicznej i zażegnaniu kryzysu spowodowanego „agresywną polityką Zachodu”.
Rosyjski Gazprom ogłosił, że wraz z brytyjsko-holenderskim Royal Dutch Shell, niemieckim E.ON i austriackim OMV zamierza wybudować dwie nowe nitki Gazociągu Północnego prowadzące po dnie Bałtyku do Niemiec. Jednym z państw docelowych będzie Austria.
Nowe linie Gazociągu Północnego mają umożliwić tranzyt dodatkowych 55 mld metrów sześciennych gazu i tym samym dwukrotnie zwiększyć obecną przepustowość gazociągu. Dyrektor generalny Gazpromu zapewnił, że prace nad nowym projektem już się rozpoczęły.
Na podstawie: themoscowtimes.com, pap.pl, nytimes.com, telegraph.co.uk