Kaczyński: "Polska nie będzie przeszkodą w ratyfikacji traktatu lizbońskiego"
Samą rozmowę z Nicolasem Sarkozy’m prezydent określił jako „dobrą i niezwykle miłą”.
Kaczyński dodał również dość tajemniczo - „ustaliliśmy pewien wspólny plan, który ujawniony zostanie w swoim czasie. Były pewne wzajemne zobowiązania, ale jestem w stu procentach przekonany, że zostaną zrealizowane”. „Nasz Dziennik” powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że Kaczyńskiemu i Sarkozy’emu udało się znaleźć sposób na wprowadzenie w życie traktatu reformującego. Uzgodnione działania nie doprowadzą ponoć do złamania zasady jednomyślności oraz nie doprowadzą ani do wywierania nacisku na państwa sprzeciwiające się ratyfikacji „Lizbony”, ani do modyfikacji dotychczas istniejących regulacji prawnych. Z kolei według informacji zdobytych przez „Rzeczpospolitą” nowa strategia ma pozwolić Irlandii „wyjść z twarzą” z traktatowego impasu.
Podczas rozmowy ze swym francuskim odpowiednikiem Kaczyński poruszył również kwestię polityki wschodniej UE (zwłaszcza europejskich aspiracji państw GUAM) oraz sprawę Gazociągu Północnego.
Dzień wcześniej prezydent wziął udział w Paryskim Szczycie na rzecz Unii dla Śródziemnomorza, a w poniedziałek – w obchodach 219 rocznicy wybuchu Rewolucji Francuskiej.
Podczas pobytu w Paryżu Kaczyński spotkał się także z szefem Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, z którym rozmawiał o sprawie polskich stoczni oraz premierem Danii Andersem Fogh Rasmussenem. Prezydent odbył też krótkie rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero, premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem oraz sekretarzem generalnym ONZ.
Na podstawie: gazeta.pl. naszdziennik.pl, prezydent.pl, rp.pl