Krakowskie debaty o przyszłości górnictwa
Na pięć dni Kraków stał się stolicą górniczej kadry zarządzającej. To tu od niedzieli (07.09) odbywa się XXI Światowy Kongres Górniczy.
Tegoroczne spotkanie menedżerów i naukowców związanych z górnictwem odbywa się pod hasłem „Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa”. Podczas imprezy zostaną poruszone wątki dotyczące szeroko pojętego przemysłu wydobywczego, "od problemów prawnych, ryzyka działalności górniczej, automatyzacji, kształcenia kadr po kwestie nowych technologii i ochrony środowiska", jak uściślił jeden z organizatorów, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, dr inż. Piotr Buchwald.
Imprezę objął patronatem prezydent Lech Kaczyński, w imieniu którego podczas ceremonii otwarcia występował Piotr Kownacki, szef kancelarii Pałacu. Kownacki zwracał uwagę na miejsce, jakie w Unii Europejskiej zajmuje górnictwo, mówiąc o konieczności zwiększenia nakładów na modernizację branży oraz korektach unijnych pakietów klimatycznych.
Przekształcenie światowej organizacji górniczej z grupy o profilu eksperckim, naukowo-technicznym, w prężną, wpływową organizację pozarządową postulował prof. Józef Dubiński, szefujący międzynarodowemu komitetowi orgazinjącemu konferencję. "Bronić górnictwa w sposób zdecydowany i odpowiedzialny oraz wpływać na globalny przemysł eksploatacji surowców mineralnych i na tworzenie jego polityki rozwoju" - oto główne zadania przyszłej górniczej NGO według Dubińskiego.
Tegoroczne spotkanie odbywa się w 50 rocznicę pierwszej międzynarodowej konferencji górniczej, jaka obyła się w 1958 r. w Warszawie i zainicjowała późniejsze Światowe Kongresy Górnicze. Oprócz Krakowa goście z 44 krajów odwiedzą Katowice, Bełchatów, Wieliczkę, Sosnowiec i Lubin.
Na podstawie: rp.pl, prezydent.pl