PKN Orlen odłożył w czasie decyzję o sprzedaży Możejek
„PKN Orlen zdecydował, że Rafineria Możejki zostanie w grupie i nie będzie obecnie sprzedawana. Decyzję podjęto z powodu braku zadowalających ofert”- poinformował prezes koncernu, Jacek Krawiec.
Orlen od trzech lat zastanawiał się nad sprzedażą części lub całości akcji Możejek. W sierpniu 2010 roku koncern wybrał japoński bank Nomura na doradcę, który miał przeanalizować różne scenariusze - od utrzymania rafinerii w Możejkach i uzyskania przez nią rentowności, do częściowej lub całkowitej sprzedaży udziałów.
„Bank Nomura przeanalizował wszystkie scenariusze dotyczące Możejek (...). Sytuacja makroekonomiczna jest trudna, wycena rafinerii jest na niskim poziomie. Nomura skontaktował się z 30 potencjalnymi inwestorami, ale oferty nie były zadowalające”- podkreślił Krawiec.
Prezes koncernu nie wykluczył, iż w przyszłości, gdy pojawią się korzystniejsze warunki rynkowe, PKN Orlen powróci do sprzedaży Możejek. Obecnie spółka skoncentruje się na procesie zwiększania wartości tej firmy w grupie. Taka decyzja została zaakceptowana przez radę nadzorczą koncernu. Krawiec prognozuje, iż zaktualizowana strategia PKN Orlen zostanie opublikowana we wrześniu br.
Premier Donald Tusk poinformował w maju 2011 r., że jeśli PKN Orlen uzna, iż trzeba sprzedać rafinerię w Możejkach, to on nie będzie politycznie blokował tej decyzji.„Jeśli we wspólnym interesie Polski i Litwy jest utrzymywanie Możejek w grupie Orlenu, to oba państwa powinny zrobić wszystko, aby praca Możejek odbywała się w możliwie dobrych warunkach”- dodał.
Orlen Lietuva jest litewską spółką, należącą do Grupy Orlen. Jej rafineria, zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej, znajduje się w okolicy Możejek. PKN Orlen przejął kontrolny pakiet akcji litewskiej rafinerii w połowie grudnia 2006 r. - od Yukos International UK B.V. 53,70 proc. za 1,49 mld dol., a od rządu Litwy - 30,66 proc. za ponad 852 mln dol.
Możejki to jedyna rafineria ropy w krajach bałtyckich, która posiada dominującą pozycję na rynkach Litwy, Łotwy i Estonii. Spółka wykorzystuje trzy główne kanały sprzedaży produktów paliwowych, jakimi są litewski rynek lokalny, eksport lądowy na Łotwę i Ukrainę oraz do Polski i Estonii, a także eksport drogą morską do Europy Zachodniej i USA z wykorzystaniem terminalu Klajpedos Nafta.
Na rentowność spółki wpływają problemy logistyczne. W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią odcinka ropociągu „Przyjaźń”, którym rosyjska ropa płynęła do przejętej przez Orlen rafinerii. W związku z tym, ropa do rafinerii Orlen Lietuva dostarczana jest tankowcami i koleją. Poza tym, w 2008 r. państwowe Koleje Litewskie rozebrały część torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z rafinerii w Możejkach.
Na podstawie: tvn24.pl, wyborcza.biz, infor.pl