Polacy zafascynowani Dalajlamą
Trwa wizyta duchowego przywódcy Tybetu nad Wisłą. Bilety na czwartkowy (11.12) wykład XIV Dalajlamy na warszawskim Torwarze rozeszły się jak ciepłe bułeczki.
Dalajlama przyleciał do Polski w czwartek (4.12) by wziąć udział w dwudniowej (5-6.12) międzynarodowej konferencji zogranizowanej z okazji 25. rocznnicy przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. W Gdańsku spotkał się wtedy m. in. z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i premierem Donaldem Tuskiem.
W wywiadzie udzielonym Programowi Pierwszemu Polskiego Radia przed rozpoczęciem gdańskich uroczystości, Dalajlama przekonywał, jak wiele łączy Polaków i Tybetańczyków. To właśnie Polacy "ze względu na swoje własne doświadczenia z przeszłości rozumieją, co oznacza ból i cierpienie, gdy naród poddany jest władzy o charakterze wojskowym". Zdaniem tybetańskiego przywódcy jest to głównym czynnikiem determinującym wysoki poziom zainteresowania, jakim cieszą się wśród Polaków sprawy tybetańskie. Bilety na odczyt "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie" rozeszły się w ciągu kilku dni.
Tybetańskiego przywódcę przyjęli też badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas poniedziałkowej (8.12) uroczystej sesji Senatu uczelni w murach Collegium Maius, Dalajlama odebrał, przyznany mu jeszcze w 2007 r., tytuł doktora honoris causa. Krakowscy uczeni docenili wyjątkowo wysokie standardy etyczne w życiu społecznym i publicznym, zasługi dla rozwoju dialogu międzykulturowego i religijnego oraz walkę o wolność i prawa Tybetańczyków pokojowymi metodami, jakie stosuje on i propaguje.
Dalajlama XIV Tenzin Gjaco to głowa państwa tybetańskiego i duchowy przywódca swego narodu. Od 1959 r. kieruje rządem na uchodźstwie, przebywając w Indiach. W 1989 r. doceniony przez Norweski Komitet Noblowski i uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. Jest to trzecia wizyta tybetańskiego przywódcy nad Wisłą. Dalajlama zostanie w Polsce do piątku (12.12).
Na podstawie: tvn24.pl, rp.pl, gazeta.pl