Polska/ Al Gore nawołuje do walki z zagrożeniami klimatu
Prezydent Kaczyński i premier Tusk spotkali się w środę (12.03) z Alem Gorem. Głównym tematem rozmów była działalność na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi oraz grudniowa Konferencja Klimatyczna w Poznaniu. Al Gore dziennikarz, autor, były wiceprezydent USA podczas obu kadencji Billa Clintona, ale przede wszystkim laureat Nagrody Nobla 2007 roku za walkę ze zmianami klimatycznymi na świecie był gościem prezydenta Kaczyńskiego. Gore przyjechał na zaproszenie Konfederacji Pracodawców Polskich, programu Ernst&Young „Sprawne Państwo” oraz Green Cross International.
Do Polski przyjechał po raz piąty, rozmawiać właśnie o ochronie klimatu. Gore nawiązywał do organizowanej w grudniu tego roku w Poznaniu XIV Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej, obiecując, że „Polska będzie wtedy centrum świata.” Na konferencji przy udziale 12 tysięcy delegatów ze 130 państw ma zostać uzgodniony traktat ograniczający emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. „Traktat, który by je ograniczał jest niezbędny”- powiedział Gore.
Prezydent Kaczyński stwierdził, że działalności pana Gora jest bardzo istotna ponieważ „są osoby i to bardzo poważne, które kwestionują zmiany klimatyczne, jednak zdecydowana większość znawców problemu wskazuje na to, że te zmiany występują i że są dla całej naszej planety groźne. A jeżeli są groźne dla naszej planety to są groźne dla ludzkości, a także dla całej przyrody w ramach której żyjemy i bez której żyć nie możemy.”„Walka z globalnym ociepleniem nie może być sloganem”- powiedział Gore.
Al Gore odebrał od Konfederacji Pracodawców Polskich nagrodę Super Wektora 2007 oraz wygłosił wykład, pt. „Niewygodna Prawda”, dotyczący zagrożeń dla systemu klimatycznego.
„Konwencja Klimatyczna” ONZ w sprawie zmian klimatu została po raz pierwszy podpisana na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 roku. Jej celem jest ustabilizowanie ilości gazów cieplarnianych do poziomu nie wywołującego zmian klimatycznych. Najważniejszym porozumieniem międzynarodowym jest protokół z Kioto podpisany w grudniu 1997 roku, który zobowiązuje wszystkie strony do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 5,2 proc. Do chwili obecnej jedynie Stany Zjednoczone nie ratyfikowały protokołu, ale Gore ma nadzieję, że deklarację kandydatów na prezydenta USA dotyczące walki z CO2 nie pójdą w zapomnienie.
Panowie poruszyli również tematykę bieżących zagadnień politycznych.
Na podstawie: prezydent.pl, Gazeta Wyborcza, rzeczpospolita.pl