Polska/ Karty Polaka już od maja
Rząd zaakceptował we wtorek (4.03) wzór Karty Polaka. Jest to kolejny etap wprowadzania w życie dokumentu potwierdzającego przynależność danej osoby do narodu polskiego. Karta jest skierowana głównie do Polaków mieszkających na Wschodzie.
Realizacja ustawy o Karcie Polaka dobiega końca. Została ona podpisana 7 września 2007 roku przez prezydenta Kaczyńskiego i wchodzi w życie 29 marca 2008 roku. Pierwsze Karty zostaną wydane w maju br.
Dokument o wielkości karty kredytowej będzie zawierał dane osobowe, zdjęcie, podpis posiadacza, termin ważności oraz sześciocyfrowy numer.
Karta Polaka może być przyznana wyłącznie osobie nie posiadającej obywatelstwa polskiego lub zezwolenia na osiedlenie się w Polsce. Ustawa zaznacza jednak, że Karta w żadnym wypadku nie jest dokumentem przyznającym obywatelstwo polskie.
Aby ją dostać należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przy składaniu wniosku w konsulacie należy wykazać swój związek z polskością poprzez znajomość języka polskiego, kultury polskiej, a także kultywowanie tradycji i zwyczajów panujących w Polsce. Należy również wykazać, że jedno z rodziców, dziadków lub oboje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo. Jeżeli osoba starająca się o Kartę korzeni polskich nie posiada będzie musiała przedstawić zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające działalność osoby w kierunku rozwoju języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres trzech lat. Po spełnieniu powyższych warunków i podpisaniu w obecności polskiego konsula deklaracji przynależności do „Narodu Polskiego” pozostaje przyznanie Karty przez konsula. Karta jest ważna 10 lat i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego. W przypadku odmowy przyznania Karty można odwoływać się do Rady ds. Polaków na Wschodzie.
Jakie przywileje daje Karta?
Zwalnia z opłaty za wydanie wizy Shengen (lub umożliwia jej refundację), zwalnia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, uprawnia do podejmowania i odbywania studiów oraz uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych, uprawnia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, ulgi 37 proc. przy przejazdach środkami publicznego transportu oraz bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.
O Kartę Polaka mogą starć się obywatele: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Estonii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgizji, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
Karta Polaka jest głównie skierowana do Polaków mieszkających na Wschodzie (nie mogą oni mieć podwójnego obywatelstwa), co ustawa podkreśla już wstępie słowami - „realizując postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie udzielania pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym, wypełniając moralny obowiązek wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie, spełniając oczekiwania tych, którzy polskimi obywatelami nigdy wcześniej nie będąc, ze względu na swoją tożsamość narodową pragną uzyskać potwierdzenie przynależności do Narodu Polskiego, w celu wzmocnienia więzi łączących Polaków na Wschodzie z Macierzą oraz wspierając ich starania o zachowanie języka polskiego oraz kultywowanie tradycji narodowej.”
Na podstawie: kprm.gov.pl