Polska/ Lech Kaczyński w Niemczech
W podberlińskim zamku Meseberg odbyło się wczoraj (16.06) spotkanie prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Proponowany przez Polskę system pierwiastkowy, będący głównym problemem przed nadchodzącym szczytem europejskim, to najważniejszy temat rozmów.
Po serii spotkań z premierem Włoch, prezydentem Francji oraz premierem Hiszpanii tym razem przyszła kolej na niemiecko – polski szczyt na najwyższym szczeblu. Wzmożona aktywność europejskich polityków jest spowodowana problemami związanymi z reanimacją traktatu konstytucyjnego, co będzie najważniejszą kwestią zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 21-22 czerwca w Brukseli.
Głównym tematem negocjacji jest różnica zdań w sprawie sposobu ważenia głosów krajów członkowskich UE. Polska forsując autorski projekt systemu pierwiastkowego, grozi wetem na brukselskim szczycie w razie odrzucenia jej postulatów. Wielokrotne podkreślane bezkompromisowe stanowisko Warszawy wywołało obawy o polityczną przyszłość Unii. Kolejna porażka traktatu konstytucyjnego może doprowadzić do głębokiego kryzysu wspólnoty.
Prezydentowi Kaczyńskiemu towarzyszyła minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oraz doradca prezydenta ds. europejskich Marek Cichocki. Wedle opinii komentatorów spotkanie to było jednym z ważniejszym etapów negocjacji, które mają zakończyć się kompromisem 21 czerwca w Brukseli. Wobec zdecydowanych oświadczeń ze strony polskiego premiera, który uznał, iż „warto jest umierać za pierwiastek”, kanclerz Merkel pozostaje nieugięta w tej kwestii. Niemiecki rząd zdecydowanie odmawia wpisania systemu głosowania na listę problemów, które byłyby poruszane podczas nadchodzącego szczytu. W przesłanym 14 czerwca do krajów członkowskich dokumencie zawierającym problemy, które niemiecka prezydencja skłonna jest przedyskutować, brak jest kwestii istotnych dla polskich władz.
źródła: onet.pl; gazeta.pl; dziennik.pl, euobserver.com