Polska/ Oświadczenie MSZ w związku z wyborami w Iraku
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyraża satysfakcję z pomyślnego przebiegu wyborów w Iraku przeprowadzonych 30 stycznia br. Wybory dowiodły postępu na drodze do ustabilizowania i unormowania sytuacji w Iraku.
Stworzyły zarazem pozytywne przesłanki dla dalszego procesu transformacji politycznej i budowania demokratycznego państwa. Były szczególnie doniosłym etapem procesu politycznego w Iraku, obejmującego wybór prezydenta i wiceprezydentów, sformowanie nowego rządu, zredagowanie konstytucji i zatwierdzenie jej w referendum oraz zorganizowanie kolejnych wyborów powszechnych w grudniu br.
Władze polskie liczą, że w kolejnych etapach tego procesu będzie uczestniczyło w możliwie pełnym wymiarze całe społeczeństwo irackie, w tym również przedstawiciele tych, którzy z różnych względów nie uczestniczyli w obecnych wyborach, ale akceptują budowę demokratycznego państwa prawa oraz wykazują wolę zachowania integralności suwerennego państwa irackiego.
Pragniemy odnotować, iż wybory byłyby niemożliwe bez postępu na drodze stabilizacji Iraku, w utrwalaniu której Polska od samego początku uczestniczy. Stoimy na stanowisku, iż społeczność międzynarodowa powinna pilnie udzielić pomocy wybranym władzom irackim. Ze swej strony jesteśmy zdecydowani okazać taką pomoc.
Będziemy też zabiegać w Unii Europejskiej, NATO i innych organizacjach o przyjęcie kompleksowego programu wychodzącego naprzeciw potrzebom Iraku. Z satysfakcją odnotowujemy pozytywną ocenę wyborów dokonaną przez Sekretarza Generalnego ONZ i jego deklarację gotowości udzielenia Irakowi pomocy w przygotowaniu nowej konstytucji.
Aleksander Chećko, rzecznik MSZ
/za Ministerstwem Spraw Zagranicznych/