Polska/ Ruch bezwizowy do USA- kolejna odsłona
"Program wizowy to dla nas sprawa priorytetowa"- tak zapewniał polskiego premiera Bill Frist, przewodniczący republikańskiej większości w Senacie USA. Przebywający z jednodniową wizytą w Polsce senator, spotkał się także z prezydentem, marszałkiem Senatu oraz ministrem obrony narodowej, z którymi rozmawiał przede wszystkim o stosunkach dwustronnych oraz sytuacji międzynarodowej.
Spotkanie Frista z Lechem Kaczyńskim zostało zdominowane analizą polsko-amerykańskich stosunków oraz problematyką międzynarodową. Polski prezydent zwrócił szczególną uwagę na obecną sytuację w Iraku, kryzys irański oraz kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Obaj politycy rozmawiali także o otwarciu rynku pracy dla obywateli polskich w Unii Europejskiej oraz zniesieniu wiz dla polskich obywateli przez Stany Zjednoczone. W trakcie spotkania Kaczyński podziękował senatorowi za jego zaangażowanie w inicjatywę włączenia Polski do programu o ruchu bezwizowym.
O zniesieniu wiz dla Polaków Frist rozmawiał także z premierem Marcinkiewiczem. Według senatora, może to wyraźnie wpłynąć na ułatwienie komunikacji i zacieśnienie współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Frist poinformował o toczącej się obecnie w amerykańskim Senacie dyskusji nad przepisami imigracyjnymi oraz o swoim poparciu dla wysiłków, które doprowadziłyby do ułatwień w tej kwestii. Wniosek o rozszerzenie programu ruchu bezwizowego także na Polaków złożyło dwoje senatorów- demokratka Barbara Mikulski oraz republikanin Rick Santorum. Zdaniem senatorów, wizy dla Polaków należy znieść, gdyż przybywając do USA, nie stanowią oni żadnego zagrożenia terrorystycznego. Byłby to także wyraz wdzięczności za sojuszniczą pomoc Polski w Iraku i Afganistanie.
Marcinkiewicz rozmawiał z Fristem także o współpracy w zakresie modernizacji polskiej armii. "Interesuje nas współpraca militarna, chcemy, aby nasz wysiłek modernizacji armii przyniósł lepsze efekty, a tego nie uda nam się zrobić bez wsparcia Stanów Zjednoczonych"- oświadczył polski premier. Marcinkiewicz przypomniał owocną współpracę w Iraku, gdzie polska armia jako pierwsza wyszkoliła wojska irackie, tak by mogły przejąć odpowiedzialność za polską strefę. "Jesteśmy z tego dumni. Nasza misja w Iraku dobitnie pokazuje , że jeżeli coś zaczynamy, to doprowadzamy to do końca. Na tym polega honor polskiego żołnierza"- mówił polski premier, informując o konieczności zmodernizowania polskiej armii.
Trzecim ważnym tematem rozmowy Marcinkiewcza z amerykańskim senatorem była współpraca gospodarcza obu krajów. "Firmy amerykańskie mogą podjąć dużo bliższą współpracę z naszym krajem, nie po to, aby nam pomagać, ale po to, by robić dobre interesy- bo w Polsce można robić tylko dobre interesy"- przekonywał Marcinkiewicz. Argumentował to europejskim budżetem skierowanym na rozwój, niskimi kosztami pracy, 10 milionami wykształconych młodych ludzi oraz położeniem w centrum Europy, z której można bardzo łatwo robić interesy także w pozostałych częściach Europy.
Frist spotkał się także z marszałkiem Senatu, Bogdanem Borusewiczem, z którym rozmawiał przede wszystkim o wizach. Amerykański senator ocenił, że USA i Polską łączą wspólne wartości, cele i interesy. Dodał, że amerykański naród docenia polską obecność w Iraku, a także zaangażowanie Polski w wspieraniu ruchów niepodległościowych w Europie Wschodniej. Borusewicz podziękował za inicjatywę w sprawie zniesienia wiz dla Polaków i stwierdził, że dobrym początkiem byłby program przewidujący bezpłatne wizy dla młodzieży. Marszałek Senatu zapewnił Frista, że Polska będzie wspierać niezależność Gruzji i demokrację na Ukrainie, bo stabilizacja w tym regionie służy stabilizacji sytuacji w Europie i na świecie.
Ostatnim punktem wizyty Frista w Polsce było spotkanie z ministrem obrony narodowej Radosławem Sikorskim, podczas którego poruszono kwestie związane ze światowym bezpieczeństwem oraz omówiono problematykę relacji ze wschodnimi sąsiadami Polski.
Na podst. kprm.gov.pl, prezydent.pl, onet.pl