Polska/ Rząd rozpoczął proces ratyfikacji Traktatu Reformującego
Rząd przyjął we wtorek (19.02) projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Reformującego. Sejm zajmie się nim na swym najbliższym posiedzeniu, a finałem będzie podpis prezydenta. Jedyną nierozstrzygniętą kwestią pozostaje sprawa Karty Praw Podstawowych.
Rząd przyjął we wtorek (19.02) projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Reformującego. Wkrótce trafi on pod obrady parlamentu. „Będziemy czekali na głosowanie w Sejmie i Senacie. Potrzebna będzie większość 2/3 głosów, a finałem będzie podpis prezydenta”- powiedział premier.
Tusk ma nadzieję na bezkonfliktowy i szybki przebieg procesu ratyfikacji. „Ratyfikacja pokaże, że Polska jest tym krajem, któremu zależy na integracji europejskiej”- dodał.
Premier oświadczył również, że „w interesie Polski jest to, by polityka międzynarodowa UE była polityką wspólną. Zwłaszcza, jeśli chodzi o jej wymiar wschodni”, a to umożliwi właśnie ratyfikacja Traktatu. Traktat Lizboński wzmocni bowiem rolę wspólnej polityki zagranicznej UE poprzez utworzenie funkcji wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oznajmił, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-28.02) przyjęta będzie uchwała o parlamentarnej drodze ratyfikacji. Przed posiedzeniem marszałek będzie próbował uzgodnić stanowisko w sprawie ratyfikacji Traktatu w Prezydium Sejmu. W chwili obecnej parlament czeka na przekazanie tekstu Traktatu z Lizbony.
Partie polityczne w Polsce są generalnie za przyjęciem Traktatu. Dwie z nich domagają się debaty - PSL chce dyskutować o całości Traktatu, natomiast LiD o nie podpisaniu przez rząd Karty Praw Podstawowych.
Traktat Lizboński został podpisany przez wszystkich członków UE w grudniu zeszłego roku. Teraz muszą go ratyfikować parlamenty 27 państw członkowskich. Jedynie w Irlandii przyjęcie Traktatu odbędzie się poprzez referendum. Na razie Traktat został przyjęty we Francji, Węgrzech, Słowenii, Malcie i Rumunii.
Traktat Lizboński ma zacząć obowiązywać od 2009 roku. Konieczność jego powstania była spowodowana usprawnieniem „skostniałych” instytucji, wobec rozszerzającej się Unii, przez nowy system podejmowania decyzji. Ponadto na mocy traktatu UE uzyska osobowość prawną.