Polska/ Sikorski apeluje o przyjęcie Ukrainy i Gruzji do NATO
Radosław Sikorski uczestniczył w dniach 9-10 lutego br. w 44. konferencji poświęconej polityce bezpieczeństwa w Monachium. W swoim przemówieniu apelował o przyjęcie Ukrainy i Gruzji do NATO.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uczestniczył w corocznej (44) konferencji poświęconej polityce bezpieczeństwa międzynarodowego w Monachium. Tegoroczne odbyło się pod hasłem „The World in Disarray- Shifting Powers- Lack of Strategies?” ("Świat w zamęcie; Przesunięcia ośrodków władzy; Brak Strategii?")
Polski minister wygłosił odczyt na temat wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Apelował w swoim przemówieniu o rozpoczęcie procesu przyjmowania Ukrainy i Gruzji do NATO.
Odbyły się również spotkania dwustronne delegacji polskiej z ministrami spraw zagranicznych Czarnogóry, Czech, Japonii, Niemiec i Rumunii.
W sprawie umieszczenia na terytorium Polski i Czech amerykańskiej tarczy antyrakietowej wypowiedział się wicepremier Rosji Siergiej Iwanow. Obawiano się negatywnej wypowiedzi strony rosyjskiej ponieważ rok temu na tej samej konferencji prezydent Władimir Putin groził powrotem zimnej wojny jeżeli Amerykanie rozpoczną rozmieszczanie elementów tarczy antyrakietowej w Europie. W tym roku były minister obrony stwierdził, że „ chcemy (Rosja-red.) zajmować odpowiednie miejsce na scenie światowej, ale nie będziemy dążyć do tego poprzez tworzenie bloków wojskowych czy otwartą konfrontację.” Rosja „jakieś kroki” podejmie, z pewnością będzie to odpowiedź adekwatna i efektywna, ale wielokrotnie tańsza. "Rosja nie będzie się spieszyć z podejmowaniem i ogłaszaniem decyzji"- powiedział Iwanow, dodając, że jest jeszcze dużo czasu gdyż od decyzji do początku budowy tarczy upłynie ok. 4-5 lat. Rosja będzie chciała w tym roku rozmawiać o nowym porozumieniu ograniczającym zbrojenie nuklearne z USA.
Natomiast o misji w Afganistanie krytycznie wypowiedział się sekretarz obrony USA Robert Gates. Zwrócił uwagę na to, że część sojuszników nie chce aby ich żołnierze uczestniczyli w akcjach bojowych i skupiają się na współpracy z ludnością cywilną. Apel Gatesa był skierowany głównie do Niemiec, Włochów, Hiszpanów i Francuzów. „Niektórzy nasi sojusznicy w NATO nie powinni mieć luksusu wybrania sobie tylko współpracy z ludnością cywilną jako swego zadania w Afganistanie. Nie możemy pozwolić sobie na przekształcenie w sojusz dwóch frakcji, tych, co chcą walczyć, i tych, co nie chcą.” W proteście przeciwko samowoli niektórych państw wystąpiła Kanada, informując że wycofa swoje wojska jeżeli członkowie NATO nie doślą posiłków. Wtedy żołnierzy i śmigłowce zdecydowała się wysłać Polska. Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer również wypowiedział się krytycznie o państwach NATO „Mamy problem z przestrzeganiem solidarności członków Sojuszu.”
Na podstawie: Gazeta Wyborcza