Polska/ Tusk spotkał się z Wiktorem Zubkowem i Dimitrijem Miedwiediewem
Premier Tusk odbył w piątek spotkania z Wiktorem Zubkowem i Dimitrijem Miedwiediewem, a o 17:00 czasu polskiego spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze. Polskiego premiera chwalą rosyjskie media natomiast krytykuje polska opozycja.
Premier Donald Tusk zakończył już rozmowy ze swoim odpowiednikiem Wiktorem Zubkowem oraz wicepremierem i zarazem następcą prezydenta FR Dimitrem Miedwiediewem. O 17:00 czasu polskiego Tusk spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Premier przygotował dla prezydenta prezent w postaci stroju do judo z autografem Pawła Nastuli. Rozmowy z premierem Zubkowem przebiegły w dobrej atmosferze- jak sam Zubkow powiedział „nasza rozmowa była szczera”, a Polska została przez rosyjskiego premiera określona mianem „dobrego sąsiada”.
Zubkow zapewnił, że Rosja ma zamiar rozwijać stosunki w sferze politycznej, naukowo- technicznej, handlowo- gospodarczej, kulturalnej i humanitarnej. Premier Tusk przyznał, że ze swoim odpowiednikiem znalazł szybko wspólny język i stwierdził, że „tylko nowoczesne i dumne narody, a do takich należą naród polski i rosyjski, mogą ze sobą rozmawiać poprzez swoich politycznych przywódców bez żadnych kompleksów, bo oba narody mogą dzisiaj mówić o sukcesie.”
Zubkow podkreślił pragmatyczny charakter stosunków obu krajów Rozmowy dotyczyły stosunków UE- Rosja, wymiany handlowej, ułatwień dla przedsiębiorców, wizach, ruchu przygranicznym po wstąpieniu Polski do strefy Schengen i współpracy między Obwodem Kaliningradzkim a północnymi regionami Polski. Jedyną sporną kwestią, jak z zresztą przewidywał premier Tusk, był Gazociąg Północny. „Moskwa nie zrezygnuje z budowy gazociągu północnego, ale projekt ten w żaden sposób nie zagrozi interesom Polski i całej Europy”- powiedział rosyjski premier. Nord Stream jest w Rosji uważany za dobry projekt. Obaj panowie stwierdzili, że będą dążyli do wypracowania takiej polityki gazowej, która będzie korzystna dla obu państw.
Na spotkaniu została podpisana umowa o ochronie informacji niejawnych Na konferencji prasowej panowie poruszyli temat współpracy kulturalnej i reaktywowania festiwalu piosenki rosyjskiej, kiedyś radzieckiej w Zielonej Górze. Festiwal miałby odbyć się w czerwcu br. Donald Tusk podczas spotkania z Polonią mówił o dumie z faktu bycia Polakiem oraz o świetnej pozycji Polski na świecie. „Jesteście przedstawicielami narodu, który ma prawo być dumny, niezależnie od tego czy ktoś mieszka w Gdańsku, w Warszawie, w Moskwie czy we Władywostoku”- powiedział premier.
Później premier Tusk spotkał się z wicepremierem Dimitrem Miedwiediewem. Wicepremier powiedział, że „Polska jest bardzo ważnym państwem UE. Mam nadzieję, że nasze kontakty się wzmocnią”.
Pozytywnie wypowiadają się rosyjskie media o polskim premierze. Gazeta.ru nazwała Tuska „Naszym człowiekiem w Warszawie”. Sam Tusk przyznaje, że „spotkania z trzema wybitnymi przywódcami rosyjskimi - premierem Wiktorem Zubkowem, wicepremierem Miedwiediewem i prezydentem Władimirem Putinem - oznaczają, że Rosja bardzo poważnie podchodzi do deklaracji, iż „ma być lepiej” w naszych stosunkach.
Negatywnie wypowiada się polska opozycja. „PiS nie trzyma palców skrzyżowanych pod stołem, żeby nie udało się Tuskowi w Rosji. Tusk nie powinien był wybierać tej daty wizyty”- powiedział Paweł Kowal. Prezes Jarosław Kaczyński dodaje „Sądzę, że tę wizytę trzeba wpisać w coś bardzo niedobrego.” Według prezesa polska dyplomacja nie umie wypracować jednoznacznej postawy w sprawach strategicznych, szczególnie w kwestiach energetyki. Tadeusz Iwińśki (SLD) wypowiedział się z kolei na temat gazociągu: „Pociąg z gazociągiem odjechał, a my zostaliśmy na peronie z naszą dumą. Trzeba było rozmawiać z Niemcami i Rosją, bo to nie jest tak, że tylko oni się tym interesują, ale i wielkie europejskie grupy kapitałowe.”
Co ciekawe, do tej pory nie rozmawiano o tarczy antyrakietowej. Za to wypowiedział się o niej prezydent Putin, porównując projekt jej umieszczenia w Europie Wschodniej za kolejny wyścig zbrojeń. "Rosja nie da się wciągnąć w ten wyścig". Putin oskarżył Zachód o brak udzielania informacji na temat planów rozmieszczenia tarczy w Polsce i Czechach oraz nowych baz wojskowych USA w Rumunii ii Bułgarii. Oczekuje konstruktywnej odpowiedzi. „My zlikwidowaliśmy bazy i na Kubie, i w Wietnamie, i co mamy w zamian? Ekspansję wojskową w kierunku rosyjskich granic”.
Był, jak na razie, tylko jeden nieprzyjemny moment wizyty Tuska w Moskwie. Początkowo strona rosyjska nie chciała wpuścić dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wacława Radziwinowicza, mówiąc że jest osobą niepożądaną w Rosji. Po chwili Rosjanie jednak zmienili zdanie i pozwolili dziennikarzowi relacjonować wizytę polskiego premiera.
Na podstawie: rzeczpospolita.pl, gazeta.pl, tvn24.pl