Polska/ Wizyta Sikorskiego na Ukrainie
- Małgorzata Jastrzębska
We wtorek 29 stycznia odbyła się wizyta szefa polskiej dyplomacji na Ukrainie. Radosław Sikorski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Wołodymyrem Ohryzko oraz prezydentem Wiktorem Juszczenką.
Tematem rozmów była głównie sytuacja na granicy, która dla Ukraińców pogorszyła się po wejściu Polski do strefy Schengen w grudniu 2007. Naszym sąsiadom trudniej jest teraz uzyskać wizy, dodatkowo muszą za nie płacić, podczas gdy przed grudniem uzyskiwali je bezpłatnie. Utrudnienia graniczne niekorzystnie wpłynęły zwłaszcza na położenie mieszkańców, którzy dotychczas trudnili się drobnym handlem przygranicznym.
Niezadowolenie Ukraińców spowodował zwłaszcza fakt, że polski konsulat we Lwowie nie nadąża z wydawaniem wiz, co powoduje powstawanie bardzo długich kolejek. Rozwiązaniem problemu mogłoby się okazać podpisanie tak zwanej umowy o małym ruchu granicznym, która umożliwiałaby mieszkańcom pasa przygranicznego przekraczanie granicy bez wiz. Taką umowę Ukraina podpisała z Węgrami, zaś w przypadku Słowacji praktycznie została już uzgodniona jej treść. „Co do umowy o małym ruchu granicznym umożliwiającym Ukraińcom mieszkającym w strefie przygranicznej przyjeżdżanie do Polski bez wiz, to Warszawa się spóźniła (...) Teraz to trzeba szybko nadrobić” powiedział były szef dyplomacji Ukrainy, Borys Tarasiuk
Ministrowie Sikorski i Ohryzko zapewnili, iż prace nad projektem są bardzo intensywne i niebawem się zakończą, natomiast jej podpisanie nastąpi w lutym, kiedy to premier Donald Tusk odwiedzi Ukrainę. Polski minister zadeklarował możliwość otwarcia nowych punktów konsularnych na Ukrainie w celu usprawnienia obsługi interesantów.
Na spotkaniu z prezydentem Ukrainy rozmawiano głównie o sytuacji na granicy spowodowanej akcją protestacyjną polskich celników. Jak wiadomo akcja sparaliżowała ruch, utrudniła odprawy oraz spowodowała wielokilometrowe kolejki. Prezydent Juszczenko wyraził nadzieję na szybkie rozwiązanie sprawy przez Warszawę.
Panowie podkreślili, że mimo wspomnianych zawirowań stosunki polsko-ukraińskie są dobre. Ponadto prezydent Juszczenko ogłosił, że 2008 rok będzie okresem bardzo intensywnej współpracy dyplomatycznej. Kijów stara się o przystąpienie do Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO i ma nadzieję, na poparcie tych aspiracji przez Polskę. Jednocześnie podziękowano Polsce dotychczasowe zaangażowanie w kwestię proatlantyckich i proeuropejskich dążeń Ukrainy.
Na podstawie: rzeczpospolita.pl, gazetawyborcza.pl, msz.gov.pl