USA: Polska powinna zwrócić zagrabione mienie
Izba niższa amerykańskiego Kongresu wezwała we wtorek (23.09) RP do zwrotu własności prywatnej zagrabionej przez hitlerowskie władze w czasie II wojny światowej oraz rząd komunistyczny w okresie PRL.
Rezolucja, przyjęta przez aklamację, krytykuje Polskę jako ostatni z krajów dawnego bloku wschodniego, który nie rozwiązał jeszcze w swoim prawodawstwie kwestii restytucji mienia. Deputowani w przyjętym tekście nawołują o uchwalenie stosownej ustawy, regulującej warunki zwrotu bądź rekompensaty majątków utraconych przez właścicieli prywatnych na rzecz Trzeciej Rzeszy lub rządu PRL.
Przypominając, że właściciele takiego mienia są dziś ludźmi w podeszłym wieku, kongresmani wystosowali do polskiego rządu apel, aby ten "natychmiast uchwalił sprawiedliwą i wyczerpującą ustawę". Rząd amerykański został natomiast zobowiązany do kontynuacji dialogu w tej sprawie z polskimi partnerami.
Proponowane regulacje objęłyby głównie roszczenia polskich właścicieli ziemskich z okresu międzywojennego oraz rodzin ofiar Holocaustu, mieszkających obecnie w USA. Rezolucja w ostrych słowach podsumowuje politykę wywłaszczania, prowadzoną przez nazistowskie i komunistyczne władze. Zdaniem amerykańskich parlamentarzystów, posunięcia te "były często nieodłącznym elementem prześladowań niewinnych ludzi ze względu na ich religię, narodowość lub pochodzenie społeczne".
Przeciwko takiemu brzmieniu uchwały występował Kongres Polonii Amerykańskiej. Chcąc przekonać sponsorów do wycofania dokumentu, interweniował prezes KPA Frank Spula. W liście do demokratycznego kongresmana, Spula przypomniał o deklaracjach złożonych przez premiera Donalda Tuska podczas wiosennej wizyty w USA. Tusk obiecał wówczas rozwiązać problem restytucji mienia do końca biezącego roku. Szef KPA napisał też, że trwają prace nad projektem odpowiedniej ustawy. Wegług niego projekt ten ma wpłynąć do Sejmu już w październiku.
Na podstawie: rp.pl, tvn24.pl