Dziesiątki tysięcy Niemców demonstrowało przeciw TTIP przed wizytą Obamy
Na dzień przed przylotem do Niemiec prezydenta USA Baracka Obamy dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszło na ulice Hanoweru, żeby pokazać swój sprzeciw wobec wciąż negocjowanej przez UE i USA umowy TTIP. Obie strony chcą zakończyć negocjacje do końca tego roku.
Według komunikatu policji w sobotniej (23.04) wielkiej demonstracji udział wzięło 35 tys. osób. Organizatorzy mówią o nawet 90 tys. demonstrantów. Do udziału w proteście przeciw TTIP i CETA nawoływało 130 organizacji konsumenckich, ochrony środowiska, charytatywnych, kościelnych, związki zawodowe, a także partie Zielonych i Lewicy.
Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to umowa, której celem jest zniesienie barier w wymianie handlowej oraz prowadzeniu inwestycji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Zwolennicy porozumienia wskazują na spodziewane korzyści gospodarcze – nowe miejsca pracy i zwiększenie obrotów handlowych po obu stronach Atlantyku – oraz polityczne. Dzięki TTIP powstałaby największa na świecie strefa wolnego handlu i inwestycji, która byłaby w stanie kreować standardy dla pozostałych regionów globu. CETA to analogiczna umowa między UE a Kanadą.
Przeciwnicy TTIP w Europie obawiają się przede wszystkim postanowień dot. ochrony inwestycji, które dawałyby wielkim koncernom amerykańskim możliwość wpływania na proces decyzyjny krajów UE, a także obniżenia europejskich standardów dot. ochrony konsumentów oraz ochrony środowiska. Wielu obawia się zalewu rynku europejskiego przez amerykańską żywność modyfikowaną genetycznie. Środowiska lewicowe domagają się z kolei sprawiedliwego handlu światowego. Wątpliwości wzbudza powszechnie sposób prowadzenia negocjacji.
„Demonstrują tutaj zwolennicy stosunków transatlantyckich. Nie jesteśmy przeciwko umowie między Europą a USA, ale opowiadamy się za umową zawartą na sprawiedliwych warunkach” – tłumaczył polityk Partii Zielonych Jürgen Trittin.
„Nie rezygnujemy z naszych standardów, tylko chronimy tego, co obowiązuje w Europie w kwestiach ochrony konsumenta, w kwestiach ochrony środowiska” – zapewniła kanclerz Angela Merkel.
W poniedziałek rozpoczyna się w Nowym Jorku kolejna, trzynasta już runda negocjacji nad TTIP. Obie strony dążą do zakończenia procesu do końca tego roku.
Barack Obama i Angela Merkel otworzą w niedzielę międzynarodowe Targi Hanowerskie Hannover Messe 2016, których krajem partnerskim w tym roku są właśnie Stany Zjednoczone. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przemysł 4.0” i ma prezentować możliwości współdziałania człowieka z maszyną.
Na podstawie: Deutsche Welle, Handelsblatt.
Zdjęcie: Flickr.com/Fraktion DIE LINKE. im Bundestag