Po dwóch latach wraca Dialog Petersburski
Dziś zaczyna się w Poczdamie kolejny szczyt niemiecko-rosyjskiego Dialogu Petersburskiego. Podczas rozmów mają zostać poruszone także tematy konfliktów w Donbasie i w Syrii. W zeszłym roku spotkanie w Soczi zostało odwołane przez Berlin właśnie z powodu działań Rosji na Ukrainie.
14. szczyt Dialogu Petersburskiego potrwa trzy dni (22-24.10) i weźmie w nim udział blisko dwustu przedstawicieli obu stron – organizacji społecznych, obywatelskich, politycznych i gospodarczych. Deklarowanym celem Dialogu jest zbliżenie społeczeństw obu państw i wspieranie współpracy bilateralnej na wielu płaszczyznach. Razem ze szczytami odbywały się tradycyjnie niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe, podczas których omawiano przede wszystkim kwestie współpracy gospodarczej.
W zeszłym roku szczyt Dialogu Petersburskiego po raz pierwszy został odwołany, po tym jak szereg niemieckich przedstawicieli wycofało się z udziału w nim, otwarcie krytykując konfrontacyjną politykę Rosji na Ukrainie. Odwołane zostały wówczas także konsultacje międzyrządowe (ostatnie odbyły się w 2012 roku).
Jak zapewnił Ronald Pofalla, nowy współprzewodniczący Dialogu Petersburskiego z niemieckiej strony (oraz były szef Urzędu Kanclerskiego i zaufany kanclerz Merkel), dzieląca obie strony tematyka międzynarodowa – konflikty na Ukrainie oraz w Syrii – ma być obecna i otwarcie dyskutowana. Pofalla wyraził nadzieję, że prezydent Władimir Putin wykorzysta rosyjskie zaangażowanie do pokojowego rozwiązania konfliktu syryjskiego. Dodał przy tym, że zwalczanie umiarkowanej prozachodniej opozycji wobec rządu Assada nie prowadzi do tego celu.
Pofalla wykluczył na razie możliwość powrotu do niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych. Aby do tego doszło, musiałaby wyraźnie poprawić się sytuacja we wschodniej Ukrainie, a co za tym idzie – państwa Unii Europejskiej powinny znieść sankcje wobec Rosji. „Do tego jednak jeszcze daleka droga” – dodał były szef Urzędu Kanclerskiego.
Na rozpoczynającym się dziś szczycie zabraknie wysokich rangą polityków obu stron. Obrady otworzą współprzewodniczący – Ronald Pofalla oraz ze strony rosyjskiej Wiktor Subkow. Obecny ma być także ambasador Federacji Rosyjskiej w Niemczech Władimir Grinin. Przywódcy obu państw – Angela Merkel oraz Władimir Putin – zaadresowali do uczestników szczytu jedynie specjalne listy.
Dialog Petersburski został powołany do życia w 2001 roku przez prezydenta Rosji Władimira Putina i kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera i miał służyć jako forum wymiany opinii przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego obu krajów. Ze strony rosyjskiej nie dopuszczano jednak osób krytycznie nastawionych do Kremla, co uniemożliwiało swobodną wymianę myśli. Spotkania Dialogu Petersburskiego zaczęto wkrótce mocno krytykować w Niemczech, nazywając je niekiedy „karykaturą dialogu”. Z czasem szczyt wykorzystywany był już bardziej do celów gospodarczych (zwłaszcza do lobbingu na rzecz projektów niemieckich koncernów w Rosji), niż do wymiany opinii przedstawicieli społeczeństw obywatelskich. Po odwołaniu zeszłorocznego spotkania z inicjatywy Berlina podjęto próbę reformy Dialogu Petersburskiego.
Więcej na temat stosunków niemiecko-rosyjskich po 1990 roku w analizie "Między partnerstwem a rywalizacją. Polityka RFN wobec Rosji po zjednoczeniu Niemiec".
Na podstawie: Tagesschau, Die Welt, Der Tagesspiegel.