Reparacje wojenne na rzecz Grecji - Berlin szuka kompromisu
Nie reparacje wojenne, a więcej pieniędzy na rzecz niemiecko-greckiego pojednania? W odpowiedzi na greckie żądania wypłacenia reparacji wojennych Niemcy szukają kompromisu.
Relacje pomiędzy Atenami i Berlinem należą do bardzo napiętych. Grecja zmagająca się od lat z kryzysem finansowym, w obliczu groźby niewypłacalności wysunęła w stosunku do Niemiec żądanie spłaty niewypłaconych przez Niemcy reparacji wojennych. Rząd Niemiec początkowo stanowczo wykluczył taką możliwość argumentując, że wypłata odszkodowań została prawnie uregulowana, z czasem jednak coraz głośniejsze stały się głosy nawołujące do rozpatrzenia greckich postulatów.
Zamiast wypłaty reparacji wojennych Niemcy są gotowe zwiększyć fundusze na rzecz pojednania niemiecko-greckiego. Od 2014 roku działa specjalnie powołany fundusz, z rocznym budżetem 1 miliona euro. Statutowym celem funduszu jest promowanie projektów naukowych i społecznych, aby "służyć pojednaniu i rozliczeniu przeszłości pomiędzy Grecją a Niemcami".
Renata Künast z Partii Zielonych wezwała do ustanowienia fundacji na rzecz greckich ofiar okupacji hitlerowskiej, wyrażając również potrzebę otwarcia przez rząd federalny debaty i wsparcia finansowego dla żyjących jeszcze ofiar okupacji. Podobne zdanie wyraził rzecznik prasowy Zielonych Volker Beck: ”straszne zbrodnie zostały popełnione w czasie niemieckiej okupacji w Grecji. Ważnym jest, aby Niemcy były świadome tej historii’’- powiedział w wywiadzie dla Handelsblatt.
Dziś (23.03) premier Grecji Tsipras przebywa w Berlinie. Przed planowaną wizytą minister spraw zagranicznych Grecji wysyłał pojednawcze sygnały. Komentarze w greckiej prasie są umiarkowane, ale ze znacznymi oczekiwaniami co do rezultatu rozmów.
Źródła: Spiegel, Euractiv.