Spotkanie Steinmeiera i Schetyny w sprawie konfliktu na Ukrainie
W czwartek (5.03) w Berlinie doszło do spotkania szefa MSZ Grzegorza Schetyny z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Politycy zaapelowali o wsparcie dla „kruchego rozejmu” na Ukrainie. Schetyna mówił o potrzebie mocnego wspólnego stanowiska UE w sprawie utrzymania sankcji wobec Rosji i wsparcia dla reform na Ukrainie. Steinmeier przyznał, że konflikt na Ukrainie jeszcze długo pozostanie obciążeniem dla stosunków UE-Rosja.
Polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w czwartek (5.03) złożył wizytę w stolicy Niemiec, gdzie spotkał się z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem 1,5-godzinnego spotkania była sytuacja na Ukrainie i problem realizacji drugiego porozumienia mińskiego. W piątek (6.03) obaj ministrowie udadzą się do Rygi na nieformalny szczyt ministrów spraw zagranicznych UE.
„Oczywiście obaj nie możemy być w pełni zadowoleni z tempa realizacji porozumień mińskich” – zaznaczył na wstępie Steinmeier. W Donbasie rozpoczęło się wycofywanie ciężkiego sprzętu wojskowego i „coraz rzadziej dochodzi do naruszenia zawieszenia broni”, jednak sytuacja wciąż pozostaje „delikatna”. Zaapelował przy tym o wzmocnienie efektywności OBWE, która nadzoruje zawieszenie broni w Donbasie. Steinmeier dodał, że konflikt na Ukrainie jeszcze przez długi czas będzie obciążeniem dla stosunków Rosji z Unią Europejską. „Przed nami jeszcze długa droga” – mówił szef niemieckiej dyplomacji.
Szef polskiego MSZ zaapelował o mocne wspólne stanowisko Unii Europejskiej w sprawie wydarzeń na Ukrainie. „Jest ważne, aby udało nam się utrzymać wspólne stanowisko odnośnie do utrzymania sankcji wobec Rosji” – powiedział Grzegorz Schetyna. W marcu UE ma podjąć decyzję, czy wprowadzone w życie przed rokiem sankcje będą obowiązywały przez kolejny rok. Szef polskiej dyplomacji zaapelował również o wsparcie UE dla wysiłku reformatorskiego na Ukrainie: „Europa powinna być solidarna we wsparciu ukraińskich reform […] Tylko solidarność europejska może wpłynąć na pozytywne zmiany na Ukrainie”.
Minister Steinmeier odniósł się także do kwestii obaw państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego: „Oczywiście rozumiemy wszystkie obawy, również polskie, o własne bezpieczeństwo w związku z konfliktem na Ukrainie”. Dodał, że zaplanowany na jesień szczyt NATO będzie demonstracją solidarności państw sojuszu.
Steinmeier podziękował Polsce i ministrowi Schetynie osobiście za zaangażowanie w rozwiązywanie kryzysu na Ukrainie: „Obecnie nie ma tygodnia, w którym się nie spotykamy – czy bilateralnie, jak dzisiaj, podczas spotkań szefów MSZ UE, czy na międzynarodowych zebraniach i konferencjach” – mówił do Schetyny Steinmeier. „Bez Polski, bez jej punktu widzenia i wiedzy, polityka europejska nie byłaby kompletna” – dodał szef niemieckiej dyplomacji. W odpowiedzi na te słowa minister Schetyna zapewnił o poparciu Polski dla niemieckich wysiłków na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w tzw. formacie normandzkim (Niemcy, Francja, Rosja, Ukraina). Jak dodał Schetyna, Berlin informuje Warszawę o przygotowaniach i przebiegu tych spotkań.
Ministrowie zapowiedzieli, że w kwietniu odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego we Wrocławiu oraz polsko-niemieckie konsultacje rządowe w Warszawie.
Źródła: PAP, Deutsche Welle, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Auswärtiges Amt.