Niemcy/ W Szlezwiku-Holsztynie zawarto "wielką koalicję"
Dwa miesiące po wyborach do parlamentu krajowego Szlezwiku-Holsztynu dwie największe frakcje Landtagu - CDU i SPD - zawarły porozumienie o powołaniu "wielkiej koalicji" - zażegnano tym samym przeciągający się kryzys rządowy (czyt. Powyborczy pat w Szlezwiku-Holsztynie). Dn. 27 kwietnia nowym premierem kraju związkowego ma zostać wybrany Peter Harry Carstensen - lider chadeków.
Początkowo w Szlezwiku-Holsztynie liczono na powołanie rządu mniejszościowego socjaldemokratów z SPD i ekologów z Zielonych, wspieranych w legislatywie głosami ugrupowania duńskiej i fryzyjskiej mniejszości, czyli Południowszlezwickiego Związku Wyborców - SSW. Koncepcja ta spotkała się jednak z krytyką chadeków z CDU, których zdaniem mniejszości nie powinny rozstrzygać o powołaniu rządów.
Patowa sytuacja wynikła dlatego, że ani obóz chadeków i liberałów, ani socjaldemokratów i "zielonych" nie był w stanie sformować rządu bez głosów deputowanych z SSW. W marcu podjęto kilkukrotną próbę powołania na stanowisko szefowej rządu dotychczasowej pani premier - Heide Simonis z SPD. Każdorazowo jednak nie uzyskiwano niezbędnej większości, bo jeden z deputowanych SPD, Zielonych bądź SSW wstrzymał się od głosu; w ten sposób H.Simonis otrzymywała de facto tyle samo głosów co P.H.Carstensen - w efekcie liderka socjaldemokratów zrezygnowała z dalszego ubiegania się o fotel premiera, a CDU i SPD podjęły negocjacje zakończone powołaniem "wielkiej koalicji". Zawarta umowa ma zostać ostatecznie zatwierdzona za tydzień przez krajowe zjazdy obu partii.
W gabinecie P.H.Carstensena zasiadać będzie 7 ministrów: 3 z CDU i 4 z SPD.
---
Jeszcze bardziej emocjonująco zapowiadają się wybory do parlamentu krajowego Nadrenii Północnej-Westfalii (przewidziano je na drugą połowę maja br.): Wśród 15 list wyborczych obok partii znanych ze szczebla federacji znajdą się m.in. dwie debiutantki: lewicowa WASG* (zob. Powstała nowa lewicowa partia) oraz związana z magazynem satyrycznym "Titanic" partia o nazwie... Partia (Die Partei).
/internetia.pl, rp-online.de, in./
--------------------------------------------------
* Ugrupowanie to będzie jednak używać określenia WASG (od: "Alternatywa Wyborcza - Praca i Sprawiedliwość Społeczna"); początkowo chciano używać ASG (od: partia Praca i Sprawiedliwość Społeczna - Alternatywa Wyborcza), jednak w marcu br. zapadł wyrok sądowy, w którym uznano prawa do używania skrótu ASG przez inny podmiot - "Arbeitsgemeinschaft Sozialpädagogik und Gesellschaftsbild".