Polska/ Tarcza tematem polsko- rosyjskich konsultacji
Rosyjska delegacja przyjechała 10 stycznia do Polski w celu przedyskutowania kwestii instalowania w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. „To były bardzo konstruktywne rozmowy” – ocenił przewodniczący delegacji rosyjskiej Siergiej Kislak.
Charakter konsultacyjny miało spotkanie delegacji polskiej pod przewodnictwem Witolda Waszczykowskiego i rosyjskiej na czele z wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Kislakiem. Pierwsza jego część z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych i obrony odbyła się na szczeblu eksperckim. Spotkanie miało charakter czysto informacyjny dla strony rosyjskiej. Tematem rozmów było umieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i związany z tym moskiewski punkt widzenia. Rosja obawia się instalacji tarczy tuż na swojej granicy, uważa, że amerykański system jest wystosowany nie przeciw krajom tzw. bandyckim, a przeciwko Rosji. Ponadto uważa, że zaburzy on układ sił, a tym samym bezpieczeństwo w Europie. „Rosja przedstawiła wszystkie zastrzeżenia, które do tej pory wyrażała, to, co warte jest podkreślenia, to dobra atmosfera rozmów - powiedział jeden z dyplomatów.”
Po południu rosyjski wiceminister spotkał się z Radosławem Sikorskim. Polskie MSZ poinformowało, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze, dokonano wymiany poglądów, omówiono możliwości techniczne systemu. „Dyskusje sprzyjały wzajemnemu wyjaśnieniu stanowisk. Strony były zgodne co do pożytku płynącego z kontynuowania szczerej wymiany poglądów zanim będą podejmowane decyzje dotyczące drażliwych problemów bezpieczeństwa - oświadczyło MSZ Rosji.”
Waszczykowski zapowiedział, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy odbędą się kolejne polsko- rosyjskie rozmowy.
Premier Tusk podczas konferencji w Pradze zaznaczył, że polskim obowiązkiem jest teraz rozmowa ze wszystkimi sąsiadami w celu pełnego ich informowania co do postępu prac. Decyzja o rozpoczęciu instalacji amerykańskiej tarczy zostanie jednak podjęta podczas negocjacji polsko- czesko- amerykańskich.
Opinia Kremla została złagodzona już w październiku 2007 r. dzięki wizycie szefowej Departamentu Stanu Condoleezzy Rice i szefa Pentaganu Roberta Gatesa. Wtedy to delegacja amerykańska przedstawiła propozycję o wprowadzeniu gotowości bojowej tarczy w Polsce i Czechach dopiero po stwierdzeniu uzbrojenia się Iranu, co jednocześnie będzie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wprowadzenie gotowości bojowej będzie uzależnione od potwierdzenia takiego zagrożenia przez instytucje międzynarodowe, np. Rada Rosja- NATO. To według Rosjan „umiędzynarodowi” tarczę.
Na podstawie: msz.pl, rzeczpospolita.pl, gazeta.pl