Wenezuela/ Władze kraju rozliczają się z koncernami naftowymi
Wenezuelski rząd zapłaci 1,8 miliarda dolarów rekompensaty francuskiej firmie Total, włoskiej ENI i norweskiej Statoil za nacjonalizację pól naftowych, na których realizowały projekty.
Taki ruch ze strony Wenezueli osłabia pozycję amerykańskiego koncernu ExxonMobil, który w sporze o odszkodowanie liczy na uzyskanie 12 miliardów dolarów. Tymczasem władze kraju zarzucają Exxonowi przeszacowanie wartości ich inwestycji na terenie Wenezueli. Twierdzą, że wyniosły one zaledwie 1,2 miliarda dolarów.
Jedna z agencji prasowych dotarła do informacji, z których wynika, że Total otrzyma rekompensatę w wysokości 834, ENI 700, a norweski Statoil 266 milionów dolarów.
Pod koniec stycznia na wniosek ExxonMobil brytyjskie i holenderskie sądy zamroziły 12 mld dolarów majątku Wenezueli jako formy odszkodowania. Reakcja władz Wenezueli była zdecydowana: „Jeżeli decyzja sądów zostanie utrzymana i zaszkodzi nam, wtedy my zaszkodzimy wam!” – takimi słowami zwrócił się Hugo Chavez do George W. Busha. „A wiecie jak? Odetniemy wam dostęp do ropy. Niech ma pan to na uwadze, panie Bush.” – dodał.
Wenezuelskie państwowe przedsiębiorstwo PDVSA zaprzestało sprzedaży ropy dla ExxonMobil.
Hugo Chavez oskarżył rząd amerykański o wspieranie ExxonMobil w tym sporze. Na co Amerykanie odpowiedzieli, że kroki, które podjął koncern, uznają za słuszne.
Spór między Wenezuelą a ExxonMobil stał się jednym z powodów rosnących cen ropy w ostatnich tygodniach.
Na podstawie: bbc.com, bloomberg.com