Betancourt odzyskała wolność po sześciu latach
Kolumbijski minister obrony Juan Manuel Santos poinformował w środę (2.07), że porwana przed sześciu laty przez FARC, była kandydatka na prezydenta Kolumbii, Ingrid Betancourt została uwolniona wraz z innymi 14 zakładnikami.
Do uwolnienia przetrzymywanych doszło w departamencie Guaviare na południu Kolumbii. Funkcjonariusze kolumbijskiego wywiadu wojskowego podszyli się pod członków współpracującej z partyzantami organizacji. Przekonali dowództwo strzegącego zakładników komanda, że przybyli na rozkaz nowego lidera FARC Alfonso Cano z zadaniem przetransportowania więźniów i ich strażników do innego obozu. Jak później przyznała Betancourt, operacja ratunkowa była dla niej zaskoczeniem i nie podejrzewała, że odzyska wolność.
Wśród uwolnionych było trzech Amerykanów i jedenastu członków kolumbijskich sił bezpieczeństwa. Marc Gonsalves, Thomas Howes i Keith Stansell pracowali w resorcie obrony USA. Zostali porwani, gdy ich samolot rozbił się w lutym 2003 roku w dżungli, podczas misji, której celem była walka z narkotykami.
Sześć lat niewoli
Ingrid Betancourt jest kolumbijską działaczką polityczną, która walczyła w obronie praw człowieka. Sprzeciwiała się niesprawiedliwości społecznej, korupcji, a także gangom narkotykowym, co przysporzyło jej wielu wrogów. W 2002 roku startowała w wyborach prezydenckich w Kolumbii. Została porwana przez partyzantów FARC wraz z szefową swojej kampanii Clarą Rojas, gdy prowadziła na kontrolowanych przez rebeliantów terytoriach kampanię wyborczą.
Betancourt posiada obywatelstwo kolumbijskie i francuskie. Jej uwolnienie stało się priorytetem polityki zagranicznej prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. W tej sprawie wielokrotnie apelował również papież Benedytk XVI.
„Silny lider”
Uwolnienie Betancourt i pozostałych zakładników, to według niemieckiej agencji dpa sukces prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe, który od momentu objęcia urzędu w 2002 roku zajmował twarde stanowisko wobec FARC.
George W. Bush pogratulował Uribe przeprowadzonej akcji, określając go „silnym liderem”.
FARC (Fuerzas Armadas Revoucionarias de Colombia – Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) to lewacka partyzantka, która powstała w 1964 roku. Przez pierwsze lata swojej działalności posługując się hasłami rewolucyjnymi walczyła z rządem. Z czasem stała się jednak organizacją zajmująca się produkcją i przemytem narkotyków oraz porwaniami. Przetrzymywani często przez wiele lat zakładnicy służą jako towar w wymianie z rządem za schwytanych i osadzonych w więzieniach członków FARC.
Rząd w Bogocie szacuje liczbę zakładników więzionych przez rebeliantów na ponad 700.
Na podstawie: tvn24.pl, gazeta.pl, bbc.com