"Francja i Polska wspólnie przyczyniły się do sukcesu unijnego szczytu"
- EB
Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli osiągnięto kompromis w sprawie pakietu klimatycznego. Postulaty polskiego rządu w sprawie ostatecznego kształtu pakietu zostały spełnione. W latach 2013-2020 Polska, w ramach wynegocjowanego pakietu, zyskuje ok. 60 mld zł na m.in. modernizację energetyki. Ponadto, od 2013 r. Polska będzie miała prawo nawet do 70 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.
Najtrudniejsza część negocjacji dotyczyła sfinansowania kosztownego procesu przechodzenia z energetyki opartej na węglu na inne, korzystniejsze dla klimatu, formy pozyskiwania energii elektrycznej. Zgodnie z ustaleniami szczytu w Brukseli, Polska będzie mogła wydać na modernizację energetyki ok. 60 mld zł. Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że tyle będą warte dodatkowe uprawnienia dla Polski. W latach 2012-2019 polskie elektrownie będą mogły dostawać nawet 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Będą one stopniowo zmniejszane aż do 2020 roku kiedy wejdzie obowiązek zakupu 100 proc. uprawnień.
Jak twierdzą przedstawiciele Francji i Polski oba kraje przyczyniły się do sukcesu unijnego szczytu.
po szczycie francuski prezydent mówił o Donaldzie Tusku jako o doskonałym negocjatorze. DonaldTusk zrewanżował się francuskiemu prezydentowi. Zaznaczył, że jego postawa była jednym z ważniejszych elementów końcowego sukcesu.
Z kuluarowych informacji wynika, że niekorzystne dla Polski rozwiązania w pakiecie klimatycznym forsował między innymi szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jego wersja jednak upadła przede wszystkim dzięki stanowczości polskich i francuskich negocjatorów.
Na podstawie: kprm.gov.pl, IAR