Stosunki Polska - Ukraina
Polska Polityka Zagraniczna: Stosunki Polska – Ukraina od kwietnia 2010 do października 2011.
Liczba w nawiasie oznacza wartość punktową dla danego państwa w danym miesiącu. Całość przedstawiona na wykresie.
Komentarz: Na pierwszym planie w stosunkach Polski i Ukrainy znajduje się nadal sprawa podpisania umowy o stowarzyszeniu pomiędzy UE i Ukrainą. Polska dyplomacja podjęła zakrojone na szeroką skalę działania, które mają na celu przyśpieszenie procesu integracji i sfinalizowanie rozmów jeszcze w tym roku, tj. w czasie trwania polskiej prezydencji w Radzie UE. Niestety, cieniem na tym procesie kładzie się sprawa procesu b. premier Julii Tymoszenko i wyrok skazujący ją na 7 lat więzienia.
Październik: (248)
Zmarł profesor Bohdan Osadczuk, wieloletni rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego. (0)
Politycy UE wzywają Ukrainę do wypuszczenia z więzienia b. premier Julii Tymoszenko, która została skazana przez sąd na 7 lat więzienia. Apel taki do prezydenta Janukowycza skierowali m.in. szef PE Jerzy Buzek i komisarz ds. integracji Stefan Fule. (0)
Wrzesień: (248)
Wizyta prezydenta Wiktora Janukowycza na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Unijni przywódcy poparli także europejskie aspiracje krajów Partnerstwa i obiecali większą niż dotychczas pomoc. Na Szczyt Partnerstwa Wschodniego do Warszawy przyjechali przedstawiciele 27 krajów Unii oraz najważniejsi unijni politycy - przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.(0)
Komentarz: Dominującym tematem w stosunkach Polski i Ukrainy pozostaje kwestia integracji europejskiej Ukrainy, w tym przede wszystkim podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE. Sprawa ta jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej
Sierpień: (248)
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przybył z jednodniową wizytą do Polski (30.08). Tematem rozmów był m.in. zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego i aresztowanie b. premier Julii Tymoszenko. (+1)
Lipiec: (247)
Ukraina liczy na wsparcie Polski w czasie prezydencji w Radzie UE – powiedział przedstawiciel Ukrainy przy UE Konstantyn Jelisiejew, wyrażając nadzieję, że Warszawa będzie wspierać proeuropejskie aspiracje Kijowa i przyśpieszy podpisanie umowy o stowarzyszeniu pomiędzy UE i Ukrainą. W podobnym tonie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Ukrainy, Konstantyn Hryszczenko. (+1)
Czerwiec: (246)
Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski został odznaczony orderem Jarosława Mądrego. Wręczając odznaczenie, prezydent Wiktor Janukowycz powiedział, iż ma nadzieję, że jeszcze w tym roku Ukraina podpisze umowę o stowarzyszeniu z UE. (+1)
Komentarz: W maju stosunki Polski i Ukrainy koncentrowały się na współpracy na szczeblu regionalnym – strona Polska pozytywnie oceniła działania Ukrainy na rzecz mniejszości polskiej, czemu dał wyraz marszałek Borusewicz w czasie wizyty na Ukrainie. Pozytywnie odebrane zostało spotkanie w czasie wizyty Baracka Obamy w Polsce, choć nie przyniosło one żadnych konkretnych ustaleń.
Liczba w nawiasie oznacza wartość punktową dla danego państwa w danym miesiącu. Całość przedstawiona na wykresie.
Maj 2011 (244)
- 16.05. - Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy otworzyli nowy budynek polskiego konsulatu we Lwowie. W uroczystości przecięcia wstęgi wzięli też udział lwowscy politycy (0)
- wizyta marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na Ukrainie z okazji obchodów Dnia Polonii. Chcemy, abyście mogli funkcjonować jako dobrzy obywatele Ukrainy, ale także zachowali związek z krajem przodków, z jego językiem i kulturą - powiedział marszałek, otwierając uroczysty koncert z okazji święta Polonii. Marszałek podkreślił, że władze okręgów winnickiego, żytomierskiego i chmielnickiego są bardzo przychylne polskiej mniejszości.(+1)
- 28.05 – spotkanie prezydentów USA, Polski i Ukrainy w czasie szczytu państw Europy Środkowej. (0)
Kwiecień 2011 (243)
Najważniejszym wydarzeniem w stosunkach polsko-ukraińskich w kwietniu była wizyta premiera Donalda Tuska we Lwowie. Znamienne, ze polski premier mówił o integracji Ukrainy z UE dzień przed wizytą premiera Rosji Władimira Putina, który starał się przekonać Ukraińców do szerszej integracji z Rosją.
- 13.04.2011 premier Donald Tusk w Kijowie mówił o relacjach polsko-ukraińskich, że są bardzo dobre, a Ukraina może liczyć na pomoc i solidarność Polski, rozpoczynając spotkanie z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem.Szef polskiego rządu podkreślił, że zarówno częstotliwość kontaktów, jak i treść spotkań polsko-ukraińskich potwierdzają, że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre. "To szczególnie ważne biorąc pod uwagę nasze plany dotyczące wspólnych przedsięwzięć, ale także strategię europejską, jaką Ukraina przyjęła wiele lat temu. Możecie liczyć na naszą pomoc i solidarność we wszystkich waszych przedsięwzięciach, jeśli tylko Ukraina będzie tego oczekiwała" - mówił premier. (+1)
- Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kijowie z okazji 25 rocznicy awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Prezydent RP spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem. Polska przekaże półtora miliona euro na prace zabezpieczające nieczynny reaktor w Czarnobylu. "W pełni udzielamy poparcia wszelkim inicjatywom, związanym z międzynarodową kontrolą nad technologiami i sprawdzaniem systemu elektrowni jądrowych" - powiedział Bronisław Komorowski. (+1)
- Kontrowersje wokół sprawy Domu Kultury Polskiej we Lwowie. Polacy domagają się przekazania istniejącego domu, władze Lwowa proponują przekazanie działki, na której ma zostać wybudowany nowy dom. (-1)
Autor: Paulina Habas
Marzec 2011 (242)
- Czwarta sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Zadeklarowano wspieranie wspólnej integracji Ukrainy z Unią Europejską, rozszerzenie dobrosąsiedzkich stosunków, oraz zapewnienie praw i potrzeb mniejszości narodowych, a wszystko top za sprawą parlamentarzystów z Polski, Litwy i Ukrainy. We wspólnej deklaracji wyrazili oni chęć dalszego badania wspólnego dziedzictwa kulturalnego i historycznego Polski, Litwy i Ukrainy, zobowiązali się także do zorganizowania i przeprowadzenia w tym roku wspólnych uroczystości rocznicowych z okazji obchodów 390-tej rocznicy zwycięstwa wojsk polsko-litewsko-ukraińskich w bitwie pod Chocimiem. W deklaracji zobowiązano się także do pielęgnowania pamięci historycznej, przezwyciężenia stereotypów i kontynuacji trwających procesów pojednania i integracji. W przededniu 25. rocznicy katastrofy w Czarnobylu parlamentarzyści zwrócili uwagę na wykorzystanie energii jądrowej w bezpieczny sposób. (+1)
- 31 marca 2011r. odbyło się spotkanie wicepremiera Polski i Ukrainy dotyczące reform gospodarczych. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił o dobrej sytuacji polskiej gospodarki, która jest m.in. wynikiem zmian systemowych, jakie dokonały się w naszym kraju w ostatnich dziesięciu latach. „Przeprowadziliśmy reformę administracyjną, emerytalną, służby zdrowia i edukacji. Transformacja umożliwiła także szybki rozwój sektora prywatnego” – powiedział. Wicepremier, minister polityki społecznej Ukrainy Siergiej Tihipko, wspominał natomiast o korzyściach z przeprowadzonych reform, które były widoczne podczas kryzysu gospodarczego z roku 2009. „Byliśmy jednym z liderów wzrostu PKB wśród krajów unijnych, co zawdzięczmy elastyczności krajowej gospodarki oraz popytowi wewnętrznemu”. (+1)
Autor: Paulina Habas
Luty 2011 (240)
- wizyta prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce. Tematem rozmów z prezydentem RP były głównie kwestie dotyczące współpracy gospodarczej obu państw (+1),
- Ministrowie spraw zagranicznych powołali w tym celu Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. Współprzewodniczącym ze strony polskiej został Janusz Onyszkiewicz, zaś z ukraińskiej - były premier Anatolij Kinach. Polskę na forum reprezentuje, oprócz Onyszkiewicza, m.in. Jacek Piechota, szef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Forum miało na celu wzmacniać dialog pomiędzy społeczeństwami, różnymi środowiskami polskimi i ukraińskimi. J. Onyszkiewicz wyraził obawę, że teraz może być nam trudniej promować w Unii naszych wschodnich sąsiadów, bo uwaga głównych graczy w Europie będzie skoncentrowana na północnej Afryce. Forum ma się także zająć sprawami trudnych historycznych zaszłości, ale w drugiej kolejności. Zdaniem Onyszkiewicz to przede wszystkim zadanie dla działającej już komisji ds. trudnych (+1),
Autor: Paulina Habas
Styczeń 2011 (238):
- Ukraińska opozycja chce rozmawiać z polskim sejmem i UE - prośbę o spotkanie z polskimi posłami deputowani opozycji w Radzie Najwyższej Ukrainy przekazali do Sejmu za pośrednictwem ambasady RP w Kijowie. Przeciwnicy Janukowycza chcą także, by sytuacją na Ukrainie zajęło się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (+1)
- ukraiński sąd odebrał Stepanowi Banderze tytuł bohatera narodowego Ukrainy, nadany mu przez prezydenta Wiktora Juszczenko. Bandera był przywódcą frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię – UPA, dokonywało czystek etnicznych na Wołyniu w 1943 roku. W czasie tych akcji zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków (+1)
- deputowani do władz lokalnych na zachodniej Ukrainie nawoływali do oderwania od sąsiednich krajów ziem, uznawanych przez nich za ukraińskie: w przypadku Polski chodzi o Łemkowszczyznę, Nadsanie, Chełmszczyznę i Podlasie. Wystąpienia te odbyły się w związku z Dniem Jedności Ukrainy 22.01.2011 r. (-1)
Autor: Paulina Habas
Grudzień 2010 (237)
- Ranga stosunków Polski i Ukrainy jest wysoka – zapewnił ambasador Ukrainy w Warszawie, Markijan Malski w wywiadzie opublikowanym w piątek w dzienniku "Kommiersant-Ukraina". zaznaczył, iż Kijów ma duże oczekiwania w związku z zaplanowaną na drugą połowę przyszłego roku polską prezydencją w UE (+1)
- W dniach 16-17 grudnia 2010 w Warszawie odbyła się VI polsko-niemiecko-ukraińska konferencja pt. „Ukraina 2010+ - zmiana czy kontynuacja w stosunkach z Polską i Niemcami”. W konferencji wzięli udział dziennikarze, politycy oraz eksperci ds. wschodnich. Poruszono kilka ważnych tematów, m.in. dotyczących ukraińskiej sceny politycznej w rok po wyborach prezydenckich oraz aktualnej sytuacji gospodarczej i przeprowadzonych reform (+1).
- Minister Pracy Joanna Fedak bezterminowo przedłużyła możliwość podejmowania pracy w Polsce przez Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Gruzinów i Mołdawian bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 1 stycznia 2011 r. Zgodnie z nim do podjęcia pracy na wystarczy posiadanie wizy, dowód potwierdzający tożsamość oraz złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie pracy. (+1)
Autor: Paulina Habas
Listopad 2010 (234)
- szczyt UE-Ukraina – deklaracja o zniesieniu wiz dla Ukraińców podróżujących do krajów UE jeżeli Ukraina spełni wszystkie przewidziane prawem unijnym wymogi. Zabiegała o to m.in. Polska – w przeddzień szczytu Kijów odwiedzili ministrowie SZ Polski i Szwecji (+1).
Październik 2010 (233)
- wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Jałcie na Ukrainie. Polski prezydent wziął udział m.in. w forum fundacji "Yalta European Strategy", gdzie powiedział m.in. że Polska chce się dzielić swoim doświadczeniem z Ukrainą, niezmiernie chce wspierać jej europejskie aspiracje. Doszło także do spotkania z prezydentem Ukrainy (+1)
- w przyszłym roku Polska obniży ceny wiz dla Ukraińców. Taka deklaracja miała pojawić się w rozmowie premierów obu krajów w czasie ich spotkania w Warszawie (+1)
Wrzesień 2010 (231)
- prezydent Bronisław Komorowski i premier Mykoła Azarow uczestniczyli w uroczystości na polskim cmentarzu wojennym pod Charkowem (+1)
- premiera filmu „Złoty wrzesień” na temat przebiegu agresji ZSRR w 1939 roku na terenach dzisiejszej Ukrainy (+1)
Sierpień 2010 (229)
Lipiec 2010 (229)
- Ukraina krytykuje działalność zachodnich organizacji pozarządowych, m.in. Fundacji Stefana Batorego (-1),
- manewry „See Breeze” na Morzu Czarnym, w których biorą udział żołnierze m.in. z Ukrainy, Polski, Gruzji i USA (+1),
Czerwiec 2010 (229)
Maj 2010 (229)
- Ukraina wysłała ratowników i sprzęt do Polski w związku z powodzią na południu kraju (+1)
- w Odessie odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich (+1)
Kwiecień 2010 (227)
- ukraiński sąd zdecydował, iż Stepan Bandera nie może być bohaterem narodowym Ukrainy, cofając tym samym dekret prezydenta Wiktora Juszczenko (+1)
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pojawił się na pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie (+1)
Autorzy: Paulina Habas, Piotr Biały, Dariusz Materniak.