Trzecia próba nuklearna Korei Północnej
Korea Północna przeprowadziła we wtorek (12.02) udaną próbę nuklearną. Informacje w tej sprawie potwierdziły zarówno władze w Pjongjangu, jak i Seulu.
O prawdopodobieństwie przeprowadzenia próby nuklearnej poinformowała najpierw agencja Yonhap. Południowokoreańska agencja powołała się na źródła rządowe w Seulu, które odnotowały silne wstrząsy sejsmiczne o magnitudzie 4,9 stopnia w skali Richtera w północnej części Korei Północnej. Po pewnym czasie o udanej podziemnej próbie nuklearnej poinformowały władze w Pjongjangu. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych prób (2006 i 2009 r.) wtorkowy test został przeprowadzony w ośrodku nuklearnym Punggye-ri.
Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA poinformowała, że podziemna próba nuklearna została przeprowadzona przy użyciu bardziej zaawansowanych technologii, które pozwoliły m.in. na zminiaturyzowanie ładunku nuklearnego. Południowokoreańskie źródła oceniają, że wtorkowy test spowodował eksplozję o sile 6-7 kiloton. To mniej niż pierwotnie szacowano (10 kiloton), ale więcej niż przy wcześniejszych próbach - w 2006 r. moc wybuchu wyniosła 1 kilotonę, a w 2009 r. 2-6 kilotony. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że bomby atomowe zrzucone w 1945 r. na Hiroszimę i Nagasaki spowodowały eksplozje o mocy 13-21 kiloton.
Najnowsza próba nuklearna Korei Północnej spotkała się z krytyką społeczności międzynarodowej. Władze w Seulu stwierdziły, że północnokoreański test stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i w Azji Północno-Wschodniej. Prezydent-elekt Korei Południowej Park Geun-hye, która obejmie władzę 25 lutego, zdecydowanie potępiła północnokoreańską próbę nuklearną i dodała, że jej rząd w żadnym wypadku nie będzie tolerował Korei Północnej dysponującej bronią nuklearną. W oświadczeniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych znalazło się
sformułowanie, że "Chiny stanowczo sprzeciwiają się najnowszej próbie nuklearnej Korei Północnej". Prezydent USA Barack Obama określił północnokoreański test mianem „wysoce prowokacyjnego aktu”. Próbę potępiła również Rosja, a japoński premier Shinzo Abe stwierdził, że zachowanie Korei Północnej jest „godne ubolewania”. W związku z północnokoreańską próbą nuklearną na 15:00 zostało zaplanowane specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Na podstawie: bbc.co.uk, english.yonhapnews.co.kr, news.xinhuanet.com