A gdyby tak zajrzeć do szafy mężczyzny...
- Małgorzata Skudlarska
Przegląd zawartości garderoby to nie tylko zajęcie dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Co prawda moda męska zmienia się zdecydowanie rzadziej niż kobieca. Przynajmniej dwa razy w roku każdy mężczyzna powinien przejrzeć zawartość szafy, sprawdzić stan ubrań i ich rozmiar.
W szafie eleganckiego mężczyzny oprócz bielizny, skarpet, koszul polo czy swetrów, powinny znaleźć się garnitury. Garnitur, jest podstawą ubioru współczesnego mężczyzny, który prowadzi aktywne życie zawodowe. Świadczy o pozycji społecznej i zawodowej. Różne fasony, tkaniny i kolory odpowiednio dobrane , zapewnią ubiór na każda okazję. Nic tak nie dodaje pewności siebie jak dobry wygląd.
Podstawowe miejsce w szafie zajmują garnitury całodzienne (biznesowe). Są to najczęściej garnitury w kolorze: granatowym, szarym, grafitowym (uwzględniając wszystkie odcienie tych kolorów, zgodnie z własną paletą barw ). W szafie powinny znaleźć się co najmniej dwa takie garnitury, a najlepiej trzy. Pozwoli to zadbać o to żeby zawsze przygotowany był czysty, świeży garnitur. W czasie gdy jeden zostaje oddany do pralni, drugi czysty i gotowy czeka, na wypadek gdyby coś się wydarzyło w ciągu dnia i trzeba byłby się przebrać na inne spotkanie.
Marynarka klubowa lub tweedowa to bardzo wygodne i alternatywne ubranie na wiele różnych okazji i sytuacji, np. na niezobowiązujące spotkanie po pracy.
Na szczególne okazje, tj. wytworną kolacja, premierę w teatrze, wesele lub inne eleganckie przyjęcie, najwłaściwsze będzie ubranie wizytowe. Ubranie wykonane z najlepszej jakości tkanin wełnianych, kolor czarny, ciemny, głęboki granatowy lub ciemnoszare, z delikatną fakturą tkaniny, starannie wykonany i dopasowany.
Współcześni styliści ubioru toczą spór, czy koszula to jeszcze bielizna czy już ubranie? Tradycjonaliści twierdzą, że koszula zawsze była zakładana bezpośrednio na gołe ciało, a na nią zakładano resztę ubrania czyli należy traktować jako bieliznę. Tak czy inaczej koszule to ważna część ubioru współczesnego mężczyzny.
Koszula męska to nie tylko kolor, ale przede wszystkim skład i rodzaj tkaniny, kształt kołnierzyka oraz mankietów. Koszula i krawat mówi otoczeniu o charakterze i stylu mężczyzny, który ją nosi. Dobra koszula wykonana jest z naturalnych tkanin. Ponieważ bezpośrednio styka się ze skórą powinna być delikatna, przewiewna ale nieprzeźroczysta.
Do żelaznego zestawy koszul należy zaliczyć co najmniej dwie białe, dwie niebieskie( różne odcienie w zależności od kolorytu) oraz zestaw kilku koszul w różnych kolorach. Kolor koszul należy dopasować do koloru garniturów w szafie. Wybierając kolor i wzór tkanin należy pamiętać, że najlepiej prezentują się kolory pastelowe i wzory delikatne, typu kratka zeszytowa, pasy lub prążki. Do takich koszul łatwiej dobrać krawat, który tak naprawdę jest wykończeniem i dekoracją całego stroju mężczyzny.
Nic tak nie zepsuje wyglądu mężczyzny (nawet w najlepszym garniturze) jak źle dobrany krawat.
Elegancki mężczyzna powinien mieć dużo krawatów, ale starannie wybranych, a nie kolekcjonowanych na zasadzie: „takiego nie mam to go kupię”.
Do garniturów biznesowych dobrze wyglądają różne zestawienia pasków, rzadziej kratka.
Krawaty wykonane ręcznie, najlepiej z materiałów żakardowych, o wzorach diagonalnych to najwyższy stopień elegancji.
Małgorzata Skudlarska - O Autorce.