Rewolucja energetyczna
Rewolucja energetyczna jest zjawiskiem rozciągniętym w czasie, a jej pełne efekty możemy ocenić dopiero po kilku dekadach. Zastosowanie węgla w przemyśle oraz odkrycie ropy naftowej były przełomami w dotychczasowym sposobie korzystania z energii; miały wpływ zarówno na gospodarkę, jej efektywność oraz opłacalność jak i na życie całych społeczeństw. Wraz z udoskonaleniem techniki wydobywania gazu łupkowego otwierają się nowe możliwości, w czym część badaczy upatruje rewolucji surowcowej. W naszym raporcie miesiące zastanawiamy się nad konsekwencjami stosowania gazu łupkowego zarówno w ujęciu gospodarczym jak i politycznym. Pokazujemy jak będzie rozwijała się polityka zagraniczna USA po zmniejszeniu uzależnienia od bliskowschodniej ropy naftowej, jakie znaczenie gaz łupkowy ma dla Rosji i przede wszystkim dla Gazpromu oraz jak w tym wszystkim odnajdują się Niemcy, propagatorzy transformacji energetycznej z zielnymi technologiami w tle. Zapraszamy do lektury!
Powrót silnej Ameryki dzięki łupkom?
Od czasów Richarda Nixona, niemal każdy kolejny prezydent Stanów Zjednoczonych postulował ideę energetycznej samowystarczalności, a niektórzy dokonywali praktycznych posunięć ku temu celowi. Kadencja Gerolda Forda rozpoczęła ciąg inwestycji rządowych w wydobycie gazu łupkowego. W 1976 roku, w obliczu wyczerpania zasobów gazu ziemnego powołano do życia tzw. Eastern Gas Shale Project, dzięki któremu założono dziesiątki projektów demostracyjnych we współpracy ze szkołami wyższymi oraz prywatnymi firmami gazowymi głównie w rejonie wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
Dzielenie skóry na rosyjskim niedźwiedziu?
Kiedy w Polsce amerykańska Agencja Energii USA w 2011 r. ogłosiła informacje o polskich złożach gazu pozyskiwanych z łupków, rozpoczęła się dyskusja w której zaczęliśmy zadawać sobie pytanie czy nie dokonuje się przełom w polskiej polityce energetycznej. Bez wątpienia własne zasoby gazu pozwoliły by na uniezależnienie się od dostaw z Rosji. Zaowocowało by to też stworzeniem skutecznej przeciwwagi w stosunku do rosyjskiej polityki w regionie wschodnim. A same wpływy finansowe do budżetu wzbogaciły by nasz kraj. Jak podaje raport sporządzony przez Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych ( CASE) wynika, że dzięki wydobyciu gazu z łupków w latach 2019-25 Polska mogła by liczyć na dodatkowe wpływy do budżetu na poziomie od 20 do prawie 90 mld zł.
Czy Gazprom uniesie ciężar amerykańskiej rewolucji łupkowej?
Trwająca obecnie na świecie rewolucja łupkowa zdążyła już w znaczący sposób zmienić geopolityczny układ sił na arenie międzynarodowej. Amerykańskie dążenia do zachowania pozycji jedynego supermocarstwa i umocnienia statusu największego potentata energetycznego, zdają się odnosić obecnie wymierny skutek. Zupełnie inne nastroje panują natomiast w Rosji, która w sposób bezpośredni, krytycznie donosi się do dalszego rozwoju sfery energetycznej, opartego na światowych zasobach gazu pochodzącego z łupków. Podstawowe pytanie w tej sytuacji brzmi więc – w jaki sposób siła krytyki Kremla wiąże się z potencjalnymi stratami Gazpromu, a co za tym idzie, rosyjskiej gospodarki?
Niemiecka rewolucja energetyczna
Przeprowadzenie transformacji energetycznej przez Niemcy jest
pochodną trzech podstawowych czynników: zmiany społecznej,
technologicznej oraz konsensusu politycznego w RFN. Jednocześnie ma to
być niemiecka odpowiedź na zmniejszenie zasobów naturalnych oraz wzrost
uniezależnienia od surowców importowanych z niestabilnych regionów
świata.