Afryka/ Angela Merkel zachęca do inwestycji w Afryce
- Marta Miłkowska
Angela Merkel wezwała niemieckich przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji w Afryce, mówiąc że kontynent ma niewyobrażalny potencjał rozwojowy. Afryka okazała się również jednym z głównych tematów szczytu państw G8 w Heiligendamm.
Angela Merkel, Tony Blair i Kofi Annan w Berlinie
Niemcy są uznawane za jednego z czołowych inwestorów w Afryce. Coraz więcej jest także inicjatyw ze strony rządu reklamujących inwestowanie na kontynencie afrykańskim.
Miesiąc temu, 24 kwietnia 2007 Angela Merkel spotkała sie z Kofi Anann’em i Tonym Blairem wydając wspólne oświadczenie dotyczące pomocy rozwojowej Afryki. Kanclerz przypomniała w nim, że na szczyt krajów G8 zostały zaproszone również te, które założyły Nowy Program Rozwoju Afryki (New Partnership for Africa’s Development NEPAD), które obok Chin, Indii, Brazylii, Meksyku i RPA, wezmą udział w spotkaniu.
Kanclerz zaznaczyła zarazem, że jednym z głównych punktów szczytu w Heiligendamm bedą Cele Milenijne, a także przyszłe plany dla Panelu Rozwoju Afryki (African Progress Panel). Panel ten powstał z inicjatywy Komisji ds. Afryki i jest zobowiązany do przedstawiania rocznych raportów krajom G8, ONZ i Forum Partnerstwa dla Afryki.
Pomoc rozwojowa i zwiększone inwestycje
Kraje G8 zdecydowały dwa lata temu, że zwiększą pomoc rozwojową dla Afryki o połowę do roku 2010. Minister Rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul potwierdziła, że Niemcy dotrzymają obietnicy.
Dziś po raz kolejny Angela Merkel wzywa niemiecką gospodarkę do zwiększenia inwestycji w Afryce. „Kontynent ma niewyobrażalny potencjał rozwojowy.” – powiedziała na spotkaniu z przedsiębiorcami, które miało miejsce w Berlinie.
Według czołowych ekonomistów, takich jak Jeffrey Sachs, na rozwoju Afryki zyska cały świat. W dobie globalizacji rozwój w jednej części świata nakręca często bowiem gospodarkę na drugiej półkuli. „Eliminacja skrajnego ubóstwa leży w zasięgu możliwości naszego pokolenia.” – czytamy w jego książce „Koniec z Nędzą” – „ale powiedzie się to tylko wtedy, kiedy uświadomimy sobie, jaką historyczną okazję mamy przed sobą”.
„Oczywiście problemem są słabe i złe rządy, w wielu krajach nastąpiło już jednak przejście do demokracji – podkreślił 24 kwietnia Tony Blair – I w tej kwestii również powinniśmy Afrykę wspierać. Problemy Afryki nie są bowiem, w dobie globalizacji, problemami jedynie tego kontynentu. Biorąc pod uwagę konflikty które mają miejsce w Somali, Ugandzie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że kraje europejskie doświadczyć mogą ogromnych szkód, spowodowanych masową migracją ludności, aktami terroryzmu i głodem” – zakończył swoją wypowiedź.
We wrześniu w Niemczech odbędzie się również konferencja dotycząca Funduszu ds AIDS i Chorób Zakaźnych. Jednym z celów szczytu G8 jest zapewnienie konferencji niezbędnego zaplecze polityczne.
Źródła : Die Bundesregierung, Mitschrift Pressekonferenz am 24. April 2007; die Deutsche Welle, 10 Downing Street, Koniec z Nędzą, Jeffrey Sachs.