Angola-Namibia/ Powstanie wspólna hydroelektrownia
- Joanna Kubiakowska
Przywódcy Angoli i Namibii zobowiązali się w piątek (26.10) do realizacji wspólnego projektu hydroenergetycznego w regionie Baynes. Jednocześnie prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba zapowiedział szczegółowe zbadanie projektu pod kątem ekologicznym.
„Nasz region boryka się z deficytem energetycznym, który zagraża rozwojowi gospodarki i poziomowi życia mieszkańców” – mówił prezydent Namibii podczas bilateralnych rozmów z prezydentem Angoli Eduardo dos Santosem, który w piątek przybył do Namibii z oficjalną wizytą państwową.
Hydroelektrownia ma powstać w regionie Baynes na rzece Kunene stanowiącej naturalną granicę między obydwoma państwami. Oznacza to zgodę obu państw na porzucenie wcześniejszego planu budowy hydroelektrowni w regionie wodospadu Epupa (również na rzece Kunene). Poprzedni projekt, choć najkorzystniejszy ekonomicznie, wzbudził falę protestów ekologów. Prócz zatopienia rozległych połaci malowniczych terenów - lasów i pastwisk - projekt wymagałby przesiedlenia plemienia Himba tradycyjnie zamieszkującego ten region. Hydroelektrownia w górskim regionie Baynes będzie tymczasem po pierwsze mniejsza, a po drugie pozwoli zredukować i tak już znaczącą ekologiczną i społeczną ingerencję.
Ekologowie zapowiadają, że z opinią na temat hydroelektrowni w regionie Baynes poczekają do wydania naukowej ekspertyzy, której szybkie przygotowanie zapowiedział w piątek prezydent Namibii. „Powinniśmy zmobilizować Angolsko – Namibijski Komitet Techniczny do jak najszybszego sformułowania warunków przetargu pod względem oceny wpływu projektu na środowisko naturalne, mając na względzie jak najszybszą realizację hydroenergetycznego projektu w regionie Baynes” mówił Pohamba.
Z hydroenergetyki pochodzi aż 75 proc. energetycznych zasobów Angoli, inwestującej obecnie setki milionów dolarów w odbudowę przemysłu. Angolskie Państwowe Przedsiębiorstwo Elektryczne (ENE) partycypuje w wielu międzynarodowych umowach o odnawianiu istniejących już elektrowni wodnych. Angola planuje w przyszłości całkowite przestawienie się na wodną produkcje energii, jak również wytwarzanie energetycznej nadwyżki przeznaczonej na eksport do krajów sąsiednich.
Rozwój niezależnych, tanich i odnawialnych źródeł energii jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla prężnie rozwijających się gospodarek afrykańskich.
Na podstawie: allafrica.com, businessinafrica.net, news.africast.com