Biali wracają do RPA
Ostatnie dane wskazują, że trwającą od upadku Apartheidu masową emigrację białych Południowoafrykańczyków zastępuje powoli fala powrotów. Emigrację rozważa jednak wciąż co trzeci mieszkaniec RPA. Południowoafrykańskie firmy transportowe, agencje nieruchomości czy wreszcie organizacje pozarządowe obserwują w ostatnim czasie falę emigracyjnych powrotów białych Południowoafrykańczyków. Najczęściej są to ludzie kończący właśnie 30 lat bądź starsi, których do powrotu zachęciła tęsknota za rodzinnym krajem oraz dobre perspektywy zawodowe oferowane przez rozwijającą się gospodarkę RPA.
Do reemigracji białych przyczynia się także organizowana przez organizacje pozarządowe kampania zachęcająca ich do powrotu do RPA. Martine Schaffer z organizacji „Homecoming Revolution” podaje, że stronę internetową jej organizacji odwiedza 17 tysięcy nowych użytkowników miesięcznie. Jej zdaniem w tym roku liczba powracających białych pierwszy raz przewyższy liczbę udających się na emigrację. Na podobny trend wskazują też inne organizacje pozarządowe. Z kolei rzecznik Stuttafords Van Lines, największej południowoafrykańskiej firmy przeprowadzkowej informuje, że na 1 osobę, której firma pomaga w przeprowadzce do Wielkiej Brytanii (najpopularniejszy kierunek emigracji z RPA) przypada 1,5, której pomaga w powrocie do kraju.
Inne statystki nie są jednak tak optymistyczne. Emigrację rozważa obecnie co trzeci mieszkaniec RPA. First National Bank (najstarszy południowoafrykański bank) podał z kolei, że od 2007 r. podwoiła się liczba domów wystawionych na sprzedaż z powodu emigracji właścicieli. Zagraniczne ambasady informują natomiast, że zwiększa się liczba próśb o nadanie prawa do stałego pobytu składanych przez białych Południowoafrykańczyków. Ma to wynikać głównie z ostatnich wydarzeń w RPA – przejęcia władzy w rządzącym Afrykańskim Kongresie Narodowym przez skrajnie lewicowe stronnictwo Jacoba Zumy i fali ataków na imigrantów. Te czynniki, podobnie jak wciąż nieposkromiona przestępczość, sprawiają, że wielu Południowoafrykańczyków widzi swą przyszłość bardzo niepewnie.
Emigracja i związany z nią „drenaż mózgów” jest problemem, który trapi Południową Afrykę od momentu upadku systemu Apartheidu. Dotyczy on wszystkich mieszkańców RPA bez względu na kolor skóry, lecz szczególnie widoczny i odczuwalny jest w przypadku białych, którzy do dziś stanowią najlepiej wykształconą i najzamożniejszą część społeczeństwa. Brutalna przestępczość i spowodowane przez rządową akcje afirmatywną utrudnienia w rozwijaniu kariery zawodowej spowodowały, że od 1994 r. z RPA wyemigrowało ponad 800 tys. białych (blisko 16 proc. białej populacji).
Na podstawie: iol.co.za, news24.com, mg.co.za