Daewoo grozi wstrzymaniem inwestycji na Madagaskarze
Koreański koncern Daewoo Logistics zagroził wstrzymaniem swych inwestycji na Madagaskarze ze względu na niestabilną sytuację polityczną w tym państwie. W ostatnich antyrządowych zamieszkach zginęło tam już ponad 125 osób. Daewoo Logistics planowało stworzenie na Madagaskarze ogromnej plantacji (o powierzchni 3,2 miliona akrów) na której uprawiana byłaby kukurydza i olejowiec. Koreańczycy wydzierżawiliby w tym celu prawie połowę ziemi uprawnej na Madagaskarze na okres 99 lat. Większość produkcji byłaby sprzedawana na ich rynku (Korea Południowa jest trzecim co do wielkości importerem kukurydzy na świecie). Z okazji tej inwestycji Daewoo Logistics obok opłat za dzierżawę zainwestowałoby prawie 6 mld. dolarów w miejscową infrastrukturę – drogi, elektrownie, systemy irygacyjne, porty.
Obecnie jednak Daewoo Logistics planuje chwilowe wstrzymanie inwestycji. Mają na to wpływ zarówno spadające ceny kukurydzy na światowych rynkach, jak i niestabilna sytuacja polityczna na wyspie.
Od kilku tygodni Madagaskarem wstrząsają bowiem antyrządowe protesty, które organizuje były burmistrz stolicy - Andry Rajoelina. Oskarża on prezydenta Marca Ravalomananę o dyktatorskie zapędy i pod koniec stycznia wezwał do strajku generalnego i demonstracji. Protesty w stolicy rychło wymknęły się jednak spod kontroli, przynosząc śmierć ponad 125 osobom oraz ogromne szkody materialne.
Rywalizacja i pogłębiająca się wzajemna pomiędzy prezydentem Ravalomananą a burmistrzem Rajoeliną trwają od kilku lat. Rajoelina oskarża prezydenta o łamania prawa i cenzurę, a jego krytyka wzmogła się, gdy w ubiegłym miesiącu władze zamknęły należący do burmistrza kanał telewizyjny Viva, po tym jak nadał on wywiad z nieprzychylnym obecnemu rządowi byłym prezydentem wyspy, Didierem Ratsiraką.
Jednym z punktów sporu jest też zawarty przez rząd kontrakt z Daewoo. Ravalomanana broni inwestycji wskazując, że da ona pracę wielu Malagaszom oraz przyniesie poprawę infrastruktury kraju. Rajoelina krytykuje jednak prezydenta za przekazanie w obce ręce prawie połowy ziemi uprawnej znajdującej się na cierpiącej na niedobory żywnościowe wyspie.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, time.com