Gabon-Gwinea Równ./ Prezydenci rozmawiali o granicach
Prezydenci Gabonu i Gwinei Równikowej zgodzili się na poniedziałkowym spotkaniu w Genewie na rozpoczęcie już w przyszłym miesiącu negocjacji w sprawie dzielącego ich od wielu lat sporu granicznego. Przedmiotem negocjacji będzie los trzech spornych wysepek położonych w bogatej w ropę naftową Zatoce Corisco. Porozumienie w tej sprawie było możliwe dzięki mediacji sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.
Położone w Zatoce Corisco niezamieszkałe wysepki Mbanie, Cocotier i Conga, przedmiotem sporu pomiędzy Gabonem, a Gwineą Równikową już od końca lat 60-tych. Z ich powodu oba kraje kilkukrotnie stanęły na krawędzi wojny. O wysepki te spierali się zresztą jeszcze wcześniej dawni kolonialni władcy tych obszarów– Francja i Hiszpania.
Powodem dla którego te trzy wysepki budzą tak wielkie emocje jest fakt, że zatoka Corisco kryje ogromne złoża ropy naftowej, których eksploatacja oznaczałaby ogromne zyski dla kontrolującego ją państwa. Jedna z wysp – Mbanie – jest obecnie okupowana przez Gabon. Gabon udzielił już koncernowi "Shell" koncesji na wydobycie ropy w tym rejonie, lecz naftowy gigant odmówił rozpoczęcia inwestycji do czasu rozstrzygnięcia statusu tych wysp.
Problem wysp powrócił z całą mocą w 2003 r. gdy syn prezydenta Gabonu odwiedził Mbanie i potwierdził roszczenia Gabonu wobec wszystkich trzech wysepek. Gabon odwołał się przy tym do dokumentów z 1968 r., w których rzekomo Gwinea Równikowa uznała jego zwierzchność nad Mbanie, Cocotier i Conga.
Gwinea Równikowa w odpowiedzi zakwestionowała te dokumenty jako nieoficjalne i jednocześnie wskazała na paiery z archiwów hiszpańskich, mające wskazywać na zasadność jej roszczeń do wysp.
Dzięki mediacji sekretarza generalnego ONZ Kofiego Aniana oba zwaśnione państwa zaczeły jednak rozmawiać. W poniedziałek w Genewie spotkali się prezydenci Gabonu i Gwinei Równikowej – Omar Bongo i Teodoro Obiang Nguema. Uzgodniono, że przyszłość wysp będzie negocjowana.
15 marca w Genewie mają się spotkać eksperci, którzy do końca roku przygotują plan i kalendarz negocjacji, poprzedzając rozpoczęcie właściwych rozmów.
Za: www.news24.com, www.afrol.com, www.cia.gov