Ghana/ Pięćdziesiąt lat niepodległości
- Dorota Wysoczańska
Tysiące Ghanijczyków zgromadziło się na Placu Niepodległości w Akrze podczas obchodów 50-lecia niepodległości tego państwa. W uroczystości uczestniczyła też większość przywódców afrykańskich. Władze Ghany wydały 15,2 mln euro na tę ceremonię.
W obchodach złotej rocznicy wzięło udział ponad 20 przywódców afrykańskich państw - m.in. prezydent RPA Thabo Mbeki, prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo oraz prezydenci Gabonu, Beninu, Togo, Gwinei, Burkiny Faso, Liberii, Mali, DR Kongo, Mozambiku, Wybrzeża Kości Słoniowej. Pojawili się także przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz znane osoby takie jak brazylijski piłkarz Pele czy amerykański piosenkarz Stevie Wonder, który zaśpiewał zadedykowane dla Ghany “Happy Birthday”.
Dumni Ghanijczycy świętowali ubrani w narodowe kolory – czerwony, złoty i zielony. Uroczystości rozpoczęły się pokazem laserowym przedstawiającym podniosły moment, kiedy to w 1957 lider niepodległości Kwame Nkrumah ogłosił Ghanę "na zawsze wolną".
Podczas uroczystości prezydent Ghany John Kufuor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wyzwolenia kraju spod panowania brytyjskiego. Powiedział, że “oddaje cześć pierwszemu prezydentowi, Kwame Nkrumah’owi”, któremu Ghana zawdzięcza niepodległość. “Jednak, przede wszystkim, podziękujmy i pochwalmy wielu Ghanijczyków, którzy przez lata pracowali anonimowo i często bez wynagrodzenia, aby uczynić nasz kraj takim jakim jest dziś” – dodał.
Prezydent jednocześnie zwrócił uwagę, na problem migracji wykształconych Ghanijczyków. Kufuor prosił młodych ludzi, aby nie wyjeżdżali z kraju, a zostali i wykorzystali swoją energię, kreatywność, entuzjazm i marzenia dla rozwoju Ghany i całej Afryki. Zaapelował on do młodzieży mówiąc “przyszłość tego kontynentu jest wasza; to jest wasze dziedzictwo i musicie uczestniczyć w budowaniu dobrze rządzonych i gospodarczo rozwiniętych narodów, do czego wszyscy dążymy”.
{mosimage}
Nie obyło się bez słów krytyki pod adresem organizatorów ceremonii. Wielu polityków zarzuciło rządowi zbyt duże wydatki poniesione na zorganizowanie tej uroczystości, podczas gdy wciąż wiele ludzi żyje na skraju ubóstwa.
Władze skrytykował także były prezydent Jerry Rawlings, który rządził państwem przez 19 lat, za brak uznania jego wkładu w rozwój państwa. Na znak protestu nie pojawił się on nawet na obchodach rocznicy. Rawlings uważa, iż Ghana “jest pełna korupcji, niewykorzystanych możliwości rozwoju, nepotyzmu, krajem w którym zdarzają się morderstwa na tle politycznym”.
Ghana była pierwszym niepodległym państwem czarnej Afryki. Znana wtedy pod nazwą “Złotego Wybrzeża” kolonia brytyjska w dniu 5 marca 1957 uzyskała niepodległość, kiedy to Wielka Brytania formalnie przekazała władzę niezależnemu przywódcy Kwame Nkrumah’owi. Fakt ten zapoczątkował powstanie ruchu niepodległościowego na całym kontynencie afrykańskim.
Przez wiele lat niepodległości Ghana musiała zmagać się z wieloma problemami społecznymi i gospodarczymi. Obecnie kraj ten staje się przykładem dla innych afrykańskich krajów. Inflacja w Ghanie jest relatywnie niska, rośnie eksport surowców takich jak kakao czy złoto; według raportu Banku Światowego liczba ludności żyjąca poniżej granicy ubóstwa zmniejszyła się z ponad 50 procent w 1990 roku do 37 procent.
Na podstawie: BBC, AllAfrica.com, Ghanaweb.com, Camroon Tribune, Yahoo News