Kamerun/ Porwano wicegubernatora spornego półwyspu
Nieznani sprawcy porwali w poniedziałkową noc Felixa Morfana, wicegubernatora półwyspu Bakassi i zabili trzech ochraniających go policjantów. Na półwyspie od lat utrzymuje się napięcie gdyż jego przynależność jest przedmiotem sporu pomiędzy Kamerunem a sąsiednią Nigerią. Do ataku doszło w poniedziałkową noc w wiosce położonej w północnej, administrowanej przez Kamerun, części Bakassi. Nieznani sprawcy porwali Morfana i jak donoszą lokalne media zabili trzech ochraniających go policjantów.
Emmanuel Etene, w przeszłości szef nigeryjskiej administracji na półwyspie, powiedział w wywiadzie dla BBC, iż mieszkańcy okolicznych wiosek uciekli ze swych domów obawiając się represji ze strony kameruńskich sił bezpieczeństwa.
To nie pierwszy zbrojny incydent na półwyspie. W listopadzie 2007 r. w wyniku ataku ze strony niezidentyfikowanych sprawców zginęło 21 kameruńskich żandarmów.
Półwysep Bakassi leżący nad Zatoką Gwinejską od wielu lat stanowi kość niezgody pomiędzy Kamerunem a Nigerią. W 1981 r. spór na tym tle omal nie doprowadził do wybuchu otwartej wojny pomiędzy obydwoma państwami. Powodem dla którego wzbudza on takie emocje są bogate złoża ropy naftowej położone w tym rejonie. Wody okalające Bakassi są poza tym cenne dla rybołówstwa.
W 2002 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał słuszność roszczeń Kamerunu do półwyspu, lecz Nigeria która kontrolowała cały obszar Bakassi pod rozmaitymi pretekstami zwlekała z przekazaniem sąsiadowi spornych ziem. Dopiero w czerwcu 2006 r., w wyniku prowadzonych pod auspicjami ONZ rozmów, oba państwa osiągnęły porozumienie. Jak dotychczas w jego rezultacie Nigeria przekazała Kamerunowi północną część półwyspu. Południowa ma zostać przekazana w sierpniu tego roku.
Nigeryjscy osadnicy zamieszkujący Bakassi gwałtownie sprzeciwiają się jednak przejściu pod władzę Kameruńczyków. Dzień po porwaniu Morfana nigeryjski sąd odrzucił pozew mieszkańców Bakassi (prowadzonych przez byłych nigeryjskich administratorów tego obszaru – Emmanuela Etene i Ani Esin), domagających się kasacji wyroku MTS o przekazaniu półwyspu Kamerunowi.
Na podstawie: allafrica.com, news.bbc.co.uk