Kryzys finansowy ograniczy przekazy pieniężne od afrykańskich imigrantów
Wysokość przekazów pieniężnych przesyłanych przez afrykańskich imigrantów do rodzinnych krajów może się znacząco zmniejszyć w wyniku trawiącego świat kryzysu finansowego. Według obliczeń ONZ, w skali roku imigranci (ich liczbę ocenia się na 30 mln.) przesyłają do rodzinnych krajów przekazy pieniężne w wysokości 40 miliardów dolarów. Pieniądze te stanowią znaczny zastrzyk dla gospodarek afrykańskich państw i gwarantują byt milionom rodzin na całym kontynencie. W państwach takich jak Erytrea, Somalia, Burundi, Liberia i Lesotho przekazy od emigrantów stanowią aż 20 proc. PKB.
Kryzys finansowy na świecie i związane z nim gospodarcze spowolnienie może jednak doprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy. Wielu imigrantów może zostać zmuszonych do zacieśniania pasa lub nawet stracić pracę, co automatycznie odbije się na wysokości przekazów pieniężnych. Tylko w Ugandzie sumy pieniędzy przesyłanych przez imigrantów z Wielkiej Brytanii spadły w ostatnich miesiącach o połowę.
Ekonomiści są generalnie zdania, iż kryzys na rynkach finansowych nie powinien bezpośrednio uderzyć w afrykańską gospodarkę. Udział Afryki w światowym rynku giełdowym stanowi bowiem zaledwie 1.3 proc, a w światowych aktywach bankowych – 0.8 proc.
Kryzys może mieć jednak na Afrykę pośredni wpływ poprzez m.in.: spadek dochodów z turystyki, ograniczenie zagranicznych inwestycji, ograniczenie rozmiarów pomocy rozwojowej, którą dotknięci kryzysem donorzy dostarczają Afryce czy wreszcie – wspomniane ograniczenie wysokości przekazów pieniężnych od imigrantów.
Na podstawie: iol.co.za