Mauritius/ Bogactwo na peryferiach Afryki
W przeciągu ostatnich 35 lat PKB najbogatszego kraju Afryki rośnie systematycznie o 6 proc. w skali roku, przekraczając obecnie 12000 dolarów i doganiając RPA.
Mauritius to państwo wyspiarskie, część archipelagu Maskarenów, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Wyspa została odkryta przez Portugalczyków, a następnie kolonizowana przez Holendrów, Francuzów i Anglików. Gospodarka koncentruje się w stolicy – Saint Louis. Podstawą ekonomiki kraju jest turystyka i uprawa trzciny cukrowej. Mauritius zamieszkują Desi i Kreole. Połowę populacji stanowią hinduiści, jedną czwartą katolicy.
{mosimage}Po otrzymaniu niepodległości od Brytyjczyków w 1968 roku, społeczność Mauritiusa potrafiła pogodzić różnice etniczne (hinduska większość, francuska i kreolska mniejszość) i wytworzyć elastyczny model gospodarki. Profil ekonomiczny kraju opiera się na eksporcie cukru – pierwotnie do Azji, obecnie także do Unii Europejskiej (zwrot nastąpił pod koniec lat `70-tych). Razem z Hong Kongiem, Singapurem, Tajwanem i Puerto Rico tworzy strefę handlową.
O sukcesie gospodarczym Mauritiusa – dogonieniu RPA – zadecydowała stabilna sytuacja gospodarcza oraz system prawny nastawiony na wspieranie gospodarki. Obecnie rząd odchodzi od polityki protekcjonistycznej, otwierając miejsca pracy dla imigrantów (na Mauritiusie bezrobotni stanowią zaledwie 10 proc. populacji, z czego ponad połowa to osoby, które przybyły na wyspę podczas ostatnich kilku lat).
www.gov.mu, www.mauritius.net