Nigeria/ Klub Paryski umorzył część zadłużenia
Państwa-wierzyciele zrzeszone w Klubie Paryskim zgodziły się na umorzenie sześćdziesięciu procent zadłużenia Nigerii. Decyzja została podjeta pod koniec października pod wpływem apeli rządu Nigerii oraz programu naprawy gospodarki realizowanego przez ten kraj od 2003 roku.
Podstawą ubiegania się przez Nigerię o umorzenie zadłużenia było to, iż większość pożyczonych pieniędzy została sprzeniewierzona przez skorumpowanych wojskowych dyktatorów. Znaczenie miał również fakt, iż od 1992 Nigeria nie otrzymała dodatkowych pożyczek i spłaciła od tego czasu 8 miliardów dolarów swego zadłużenia.
Państwa członkowskie, które podjęły decyzję odnośnie zadłużenia Nigerii to Austria, Belgia, Brazylia, Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Holandia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.
Porozumienie zostało osiągnięte po mniej niż czterech miesiącach obrad. W postanowieniu zapisano, iż stanowi ono wyjątkowe potraktowanie stanu zadłużenia Nigerii oraz jest rozwiązaniem „sprawiedliwym, trwałym i ostatecznym, zarówno dla Nigerii jak i dla państw członkowskich Klubu”. W ten sposób, według twórców układu, wierzyciele rozszerzają swoje wsparcie dla rozwoju gospodarczego Nigerii oraz walczą przeciwko biedzie.
Jednakże nie wszyscy przyjęli postanowienie z aplauzem. Między innymi członkowie Africa Action – najstarszej w Stanach Zjednoczonych organizacji wspierającej Afrykę w walce o pokój i rozwój gospodarczy – uznali, iż osiągnięte porozumienie w sprawie umorzenia części długu jest jednak niewystarczające. Nazywają oni Klub Paryski kartelem, który ponosi taką samą odpowiedzialność za ogromny i bezprawny dług Nigerii jak i kraje które finansowały militarne kleptokracje i czerpały zyski z nigeryjskiej ropy naftowej. Nigeria jest siódmym największym eksporterem ropy naftowej na świecie oraz najbardziej zaludnionym krajem Afryki lecz przy tym też jednym z najbiedniejszych.
Rząd Nigerii potrzebuje inwestycji rzędu ponad 7 miliardów dolarów rocznie na rozwój edukacji, służby zdrowia i infrastruktury jeśli ma osiągnąć tzw. Millennium Development Goals czyli zredukować biedę o połowę do roku 2015. Będzie to utrudnione wobec konieczności spłaty żądanych przez Klub Paryski 12 miliardów dolarów długu w ciągu następnych dwóch lat. Działacze na całym świecie długo nawoływali o całkowite umorzenie zadłużenia Nigerii dlatego też osiągnięte porozumienie nie jest dla nich satysfakcjonujące.
Na podstawie: www.africaaction.org, BBC