Polska i Afryka/ Minister Fotyga o Afryce
Minister Fotyga przedstawiła podczas swego sejmowego wystąpienia kierunki polskiej polityki zagranicznej – także wobec Afryki.
Wedle minister Fotygi, głównymi strategicznymi partnerami Polski w Afryce są: kraje Maghrebu (Afryka Północna pojawiła się obok krajów Półwyspu Arabskiego jako potencjalny partner w polityce energetycznej), Nigeria oraz RPA.
Minister Fotyga zaznaczyła rolę stabilizacji politycznej w państwach Afryki dla rozwoju relacji z Unia Europejską: „Zabiegamy o odzyskanie przez Polskę tradycyjnych wpływów w krajach rozwijających się. W Afryce naszymi głównymi partnerami są Nigeria oraz RPA. Dlatego też jesteśmy bardzo zaniepokojeni wydarzeniami, które w ostatnim czasie miały miejsce w Nigerii i chcemy, żeby ten kraj stał się obszarem stabilnej sytuacji politycznej. Chcieliśmy, aby nie było możliwości zwiększania się zagrożenia terrorystycznego na tym obszarze. Sytuacja w Nigerii była również przedmiotem moich rozmów z partnerami takimi jak minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. Zarówno Unia Europejska, jak i państwa regionu, w tym pastwa Zatoki są bardzo zaniepokojone rozwojem wydarzeń na kontynencie afrykańskim. Przy pomocy projektów rozwojowych wspieramy procesy demokratyczne w innych państwach afrykańskich”.
Minister podkreśliła znaczenie polityki rozwojowej wobec wybranych krajów Afryki – dodajmy jednak, że organizowana jest jednak ona sporadycznie, w oparciu o pojedyncze projekty polskich NGO-sów.
Podczas swego sejmowego wystąpienia Anna Fotyga stwierdziła: „Od 2006 roku Polska zaczęła przeznaczać znaczne środki na działania humanitarne i rozwojowe , służące zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa nie tylko dla państw leżących na wschód i południe od naszych granic, ale także dla Libanu, Iraku i Afganistanu oraz państw afrykańskich (…) Kierujemy pomoc do wielu krajów, budując wizerunek Polski jako kraju solidarnego z potrzebującymi. W 2007 roku polska pomocą objęte są w pierwszej kolejności: Ukraina, Białoruś, Afganistan, Mołdowa, Gruzja, Irak, Autonomia Palestyńska oraz państwa Afryki subsaharyjskiej. Ważną rolę w realizacji programu pomocy zagranicznej, szczególnie na rzecz krajów afrykańskich, odgrywają obok organizacji pozarządowych polscy misjonarze i misjonarki, których działania humanitarne są i będą wspierane przez rząd”.
W Raporcie podsumowującym rok działalności minister Fotygi dziennikarze PSZ przedstawili główne problemy przed jakimi staje polskie MSZ wobec Afryki. Wypowiedź minister z 11 maja potwierdza nasze wnioski. Minister Fotyga nie poruszyła jedynie kwestii udziału polskich oddziałów wojskowych w misji stabilizacyjnej w Kongo.
Polski MSZ koncentruje się na współpracy z wybranymi krajami o największym potencjale gospodarczym, próbując jednocześnie nawiązywać współpracę z organizacjami zajmującymi się pomocą rozwojową dla Krajów Globalnego Południa.
Pełny tekst wystąpienia: http://msz.gov.pl/files/file_library/expose2007/expose70511AF.pdf.